Čtyři roky natvrdo, osm let zákazu řízení a náhrada škody pozůstalým blížící se částce třičtvrtě milionu korun. Takový je verdikt soudce Václava Krejčíka v případu tragické dopravní nehody, která se stala loni 3. dubna u Bobnic. Viník a dnes již odsouzený je na útěku a před úřady se skrývá. V době nehody měl v krvi 2,11 promile alkoholu a jel rychlostí mezi 120 a 132 kilometry za hodinu.

Před soudem vypovídali svědci dopravní nehody, soudní znalci i dívka, která střet přežila. Důkazy hovořily zcela jasně.

Připomeňme si, co se tehdy stalo. Dvě kamarádky ve věku 18 a 19 let si osudové odpoledne vyšly na procházku s pejskem. Když prošly kolem značky Bobnic po levé straně silnice ve směru na Nymburk, přišla tragédie.

Proti jela Škoda Favorit a Toyota Corola, která začala favorit předjíždět. Bohužel však řidič toyoty, v té době osmatřicetiletý Zdeněk Touš, manévr nezvládl, srazil ze silnice favorit a obě auta tak smetla i dívky. Jedna z nich neměla šanci a na místě zemřela. Druhá byla s vážnými zraněními převezena do pražské nemocnice. „Pamatuji si jen, jak jsme vyšli od jejího domu. Pak už nic nevím, probrala jsem se až v nemocnici,“ vypověděla před soudem dívka, která se po nehodě znovu učila několik měsíců chodit.

Zraněn byl i viník nehody, který byl vrtulníkem převezen do nemocnice. Ještě před vyslechnutím policisty však podepsal reverz a z nemocnice zmizel. Pak se ještě jednou dobrovolně přihlásil na policii a slíbil, že bude spolupracovat. Od té doby o něm nikdo neví.

Před vynesením rozsudku byli rozrušeni jak příbuzní oběti, tak dívka, která nehodu přežila. V několika obličejích se objevily slzy. „Nezlobte se, ale nechceme se k tomu vyjadřovat,“ říkali shodně novinářům na chodbě soudu.

Svědci i znalec potvrdili sled událostí, tak jak byl popsán. Poté došlo na závěrečné řeči. „Touš byl svědky usvědčen z nebezpečného stylu jízdy. Nehoda se navíc stala v čase, kdy byl ve zkušební době podmíněného trestu. A byl častokrát trestán v souvislosti s dopravními přestupky,“ upozornila státní zástupkyně Jana Salavová a navrhla nepodmíněný trest v polovině sazby. Maximum, které mohl Touš vyfasovat, bylo 5 let.

V těžké situaci byla obhájkyně Eliška Vraná. „Polehčující důkazy v tomto případě takřka žádné nejsou. Snad jen to, že svého skutku litoval a i proto se ztratil ze světa,“ uvedla obhájkyně.

Soudce Václav Krejčík však byl při zdůvodnění rozsudku jiného mínění. „Těžko mohu považovat jeho zmizení za polehčující okolnost, když si byl vědom možnéhotvrdého trestu. Naopak jeho jednání považuji za zbabělé. Jeho způsob jízdy je neomluvitelný, stejně jako množství alkoholu v krvi,“ vysvětlil Krejčík svůj tvrdý verdikt.

Státní zástupkyně i obhájkyně se odvolání na místě vzdaly a rozsudek je pravomocný. Jenže pokud se Touš objeví, může požádat o nový proces. „A je možné, že se to bude celé i se svědky opakovat. To současný právní řád umožňuje,“ doplnil soudce.

Podle lidí, kteří Touše znají, nebyla jeho cesta do Bobnic pod vlivem alkoholu nijak výjimečná. „Jezdil často opilý a častokrát i pod vlivem drog. Rozbil už několik aut, ale vždycky měl relativně štěstí. Jednou něco takového přijít muselo,“ říká jeden z jeho známých.