Děsivě chladnokrevný mord, kdy vlastní vnuk a jeho kumpán podle  výsledků policejního vyšetřování zavraždili babičku na nymburském sídlišti, aby získali peníze na drogy, začal ve čtvrtek rozplétat Krajský soud v Praze.

Stanuli před ním 21letý nezaměstnaný pijan a konzument marihuany 
i pervitinu Lukáš Š. (který podle vlastních slov svoji babičku ještě za jejího života okradl o třicet tisíc, aby získal peníze na pořízení drog pro partu i na hrací automaty), a o rok starší kamarád Petr N., žijící podobným stylem života. Oběma 
v případě uznání viny hrozí za vraždu odnětí svobody na 15 až 20 let nebo i trest výjimečný.

Nechybělo přitom málo 
a žádný soud se nekonal. Ani žádné vyšetřování.

Záchranáři přivolaní loni 
v polovině srpna do bytu v Růžové ulici v Nymburce k zesnulé 72leté ženě nalezené 
v posteli navzdory tomu, že nenašli zjevné známky cizího zavinění smrti, vyjádřili jistou pochybnost – a poznamenali, že by bylo vhodné provést pitvu. Ta se ale nakonec nekonala.

Na vraždu upozornila až matka Petra N., jíž se syn s odstupem svěřil, co se 9. srpna při noční výpravě dvojice kamarádů do Růžové ulice odehrálo.

Osudné noci byl podle vlastních slov zkouřený tak, že nevnímal zcela přesně, co je realita, takže dokonání hrůzného činu nezabránil, přesto ale matce dokázal tlumočit své zážitky. Ta jeho slova nahrála – a přesto, že jak sám Petr N. tvrdí, ve chvíli, kdy rozprávěl 
o tom, čeho byl účastníkem, „měl v sobě flašku bechera, flašku vodky a pět piv“, stalo se toto svědectví základním východiskem k odhalení pravdy.

K poznání hrůzného konce života seniorky, jíž se zřejmě staly osudnými dva kroky: to, že na svého vnuka přepsala byt, přičemž si v něm věcným břemenem vymínila právo dožití, a ve prospěch mladičkého příbuzného také pro případ své smrti adresovala odbytné z penzijního připojištění.

Podle všeho zvítězila představa: peněz si má člověk užívat, dokud je mladý – a pokud snad v cestě stojí starý člověk, je třeba postarat se, aby nestál…

Právě takový byl podle státního zástupce Tomáše Milce cíl noční návštěvy dvojice obžalovaných v bytě, k němuž měl Lukáš Š. klíče i vlastnická práva – ale přesto mu chyběla možnost nemovitost prodat 
a s penězi naložit tak, jak se mu zlíbí. Žalobce je přesvědčen, že oba mladíci tam šli se zištným úmyslem a s předem připraveným plánem: sebrat zlaté šperky, které by se daly ihned zpeněžit – a vraždit.
A zřejmě to nebylo poprvé, kdy se o ukončení života seniorky uvažovalo. Už v minulosti prý byly ve hře plány na její sražení autem – a také otrava houbami. Dokonce se obžalovaní ještě se dvěma kamarády z fotbalu (a také 
z alkoholicko-drogových dýchánků) vydali do lesa nasbírat muchomůrky zelené! 
O těch si našli na internetu, že by pro jejich záměr mohly být vhodné. Z plánu zřejmě sešlo jen proto, že žádné nenašli.

Osudného 9. srpna ale spící oběť smrti neunikla. „Lukáš Š. ji zadusil polštářem,  zatímco Petr N. ji držel za ruce,“ konstatoval Milec s tím, že pachatelé se pak zmocnili zlatého prstenu, náušnic a přívěsků, které ráno odjeli prodat do Prahy. Ve zlatnictví na Florenci dostali za kořist získanou za cenu lidského života 3120 korun.

Především však Lukáš Š. vyčkával, až mrtvou babičku najde po několika dnech jeho matka, aby se mohla rozjet druhá část plánu: získání peněz, k nimž mu smrt seniorky otevřela přístup. Na to už ale nedošlo.

Na tom, co přesně se v pokoji smrti během vražedné návštěvy odehrálo, se oba obžalovaní neshodnou. Potvrzují, že na děsivé scéně opravdu figurovaly držení oběti za zápěstí i polštář ve vnukových rukou, z jehož hlavy na místě vzešel nápad vraždit – z výpovědí obou ale plyne, že v kritické fázi zůstal v pokoji s umírající ženou ten druhý.

Zatímco Lukáš Š. naznačil, že žena mohla zemřít vlivem úleku už ve chvíli, kdy ji jeho kamarád chytil za ruce – ustalo prý chrápání a od té doby se nepohnula – Petr N., který měl slíben podíl na kořisti ve výši 100 tisíc korun a pak si řekl o dvojnásobek, hovořil o tom, že do vedlejšího pokoje utekl ve chvíli, kdy svou babičku dusil vlastní vnuk – a na smrtící polštář usedl celou vahou těla.

Na hledání pravdy si předseda trestního senátu Ivo Zelinka prozatím vyhradil čas do pondělí.

Jako klíčoví svědci figurují v kauze dva starší kamarádi 
z drogových posezení, kteří měli být do vražedných plánů zasvěceni, a také se na mrtvou ženu ještě během osudné noci přijeli podívat.

Vliv na rozhodování soudu budou mít také zachycené domluvy z ruzyňské vazební věznice, kde se Lukáš Š. snažil Petru N. prostřednictvím motáku i hulákáním z patra do patra sdělovat, jak má vypovídat.

To nejzásadnější ale chybí – výsledek pitvy.