Do prekérní situace se dostal devětadvacetiletý muž, který je sice trvale hlášen v Praze 10, ale v současné době pobývá na Nymbursku. O svém prohřešku bude mít čas zřejmě přemýšlet ve vězení, kam ho zatím nepravomocným rozsudkem poslal nymburský soud.

Pro něj nešťastného 13. listopadu jej zastavila policejní hlídka v Kostelní Lhotě. „ Řidič Volkswagenu Passat přístroj zjistil přítomnost drog. Muž nabídl úplatek 1000 korun za to, pokud nepřijde o řidičák,“ řekla mluvčí nymburských policistů Petra Potočná.

Jenže policista se zachoval jako profesionál. „Policista si muže nahrál na diktafon a úplatek nepřijal,“ potvrdil soudce Jiří Nápravník, který případ řešil.
Podle dostupných informací muž uváděl, že se živí jako taxikář a ztráta řidičáku by pro něj byla existenčním problémem. Auto, v kterém jej hlídka zastavila, však označení taxi služby nemělo.

Při hlavním líčení se muž pod tíhou důkazů přiznal. „Byl mu uložen trest 15 měsíců ve věznici s ostrahou. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaný si nechal lhůtu na rozmyšlenou s možností odvolání ve výroku o výši trestu,“ uvedl Nápravník.

V uvedeném případě byl muž odsouzen za trestný čin podplácení. „V návrhu nebyl zmíněn trestný čin řízení pod vlivem návykové látky, jelikož množství zjištěné drogy bylo malé a v této části se jednalo o přestupek,“ upřestnila Potočná.

Bohužel takový případ není ojedinělý. Policisté i soudci upozorňují, že takové prohřešky budou nekompromisně trestat.

V této souvislosti nelze nevzpomenout případ z podzimu, kdy šestadvacetiletý řidič náklaďáku pod vlivem drog i alkoholu usmrtil muže v odstavené dodávce.

K tragické nehodě došlo poslední říjnový den po šesté hodině večer nedaleko odbočky z jičínského tahu na Dymokury. Obě auta jela původně ve směru od Jičína. Ford pick up však v době nehody v pohybu nebyl. „Pick up stál u pravé krajnice a měl zapnuté výstražné blinkry. Řidič náklaďáku jej včas nezaregistroval a narazil do něj zezadu,“ řekla Potočná.

Údajně podle slov řidiče náklaďáku jej předjíždělo další auto a on se snažil střetu zabránit.

Náraz odhodil malou dodávku do pravého příkopu a vůz totálně zdemoloval. Šestapadesátiletý řidič z Prahy východ neměl nejmenší šanci na přežití a byl na místě mrtev.

O kus dál v pravém příkopu skončil i náklaďák, jehož šestadvacetiletému šoférovi z Prahy se po zdravotní stránce nestalo nic.

Šokující věci se začaly dít krátce potom. Mladý řidič náklaďáku měl pozitivní dechovou zkoušku na alkohol. A rozhodně se nejednalo o nějaký „zbytkáč“. „Při prvním měření nadýchal 2,3 promile alkoholu, při druhém už 2,54 promile. Znamená to, že se množství alkoholu v dechu stále zvyšovalo,“ uvedla Potočná. Jinými slovy mladík musel pít alkohol ještě krátce před nehodou.

Tím však nepříjemné zprávy ještě nekončily. Mladíkovo chování bylo evidentně neodpovídající situaci. Na místě živě diskutoval s policisty, kouřil a usmíval se. Proč? Jedno z vysvětlení může nabídnout další policejní test. „Měl také pozitivní test na drogy,“ potvrdila policejní mluvčí.

O jaké drogy šlo, zatím není známo.