Místo rohlíků umělohmotné boty.
Tak radikální změnou výroby prošly výrobní haly někdejších Delta pekáren na kraji Nymburka proti sladovně. Problém je v tom, že podle celníků se obuv vyráběla nelegálně, jednalo se o padělky a podnikaví Asiaté si mastili kapsu načerno.
O objevení nelegální továrny na boty informovali celníci v těchto dnech. „Ve středu 27. června objevili celníci v objektu bývalých pekáren v Nymburce výrobnu a sklad obuvi s téměř 26 tisíci párů padělků bot značky Crocs. Spolu s padělky bylo zajištěno 16 cizinců, kteří nelegální výrobu a sklad provozovali," uvedla Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel ČR.
Vedení města se informace dozvědělo až od novinářů. Podle místostarosty Zdeňka Vocáska měla firma se živnostenským úřadem problém před nedávnem. „My jsme věc začali prověřovat. Firma Dobré boty měla podánu žádost o stavební povolení, které platí do roku 2013. Neměla však ohlášenou živnost. Kontrola před půlrokem shledala nedostatky v označení provozovny a udělila jí pokutu do 5 tisíc korun," řekl Vocásek.
Asijští podnikatelé z firmy Dobré boty v pátek odmítli rozhovor poskytnout.
Podle jedné z asijských pracovnic, která komunikovala pouze anglicky, by si šéfové firmy mohli udělat čas v pondělí či úterý. Podle jejich slov se v halách i nadále pracuje. Dovnitř však odmítla kohokoliv vpustit. Do oken hal není vidět kvůli temnému zatažení.
Policisté se zatím případem nezabývají. „Zatím jej šetří celníci. V tuto chvíli nemám informace, že bychom měli případ přebírat my," uvedla mluvčí nymburských policistů Martina Fejfarová.
I celníci však mají pravomoc případ došetřit a případné viníky obvinit. „Škoda způsobená majitelům práv duševního vlastnictví je odhadována na 23 milionů korun," doplnila mluvčí celníků.
Podle našich informací celníci zabavili pouze nalezené padělky, výrobní linky a stroje však zůstaly uvnitř hal. Zda se však skutečně uvnitř vyrábí další boty, není v tuto chvíli jasné.
Pekárny Soupek, což byla divize Delta pekáren, na tomto místě přestaly fungovat v roce 2006. Zaměstnanci byli propuštěni. „Řada z nich našla práci v průmyslové zóně na druhém konci města u čínské firmy," poznamenal místostarosta Vocásek.
Patrně od té doby patří haly Asiatům, kteří v nich vyrábí boty. Jak se však ukázalo, jde o padělky známých umělohmotných kroksů.
CO JSOU TO POPULÁRNÍ KROKSY?
Za nápadem na výrobu těchto netradičních bot stojí podnikatel jménem George B. Broedecker, Jr. Ten roku 2002 založil stejnojmennou firmu Crocs, která se původně chtěla zaměřit na výrobu bot určených výhradně pro zdravotní účely, čemuž odpovídala i první řada bot s názvem Crocs Beach určená pro hosty lázeňských zařízení. Tato řada měla mezi lidmi úspěch a již při svém představení veřejnosti, jenž se konalo na Floridě
v rámci Fort Lauderdale Boat Show, se prodalo všech 200 párů bot se značkou Crocs, které byly v tu dobu vyrobeny. Zájem o Crocsy byl větší než menší, což vedlo k rozšíření výroby i jednotlivých produktových řad. Dnes boty s malým krokodýlem v logu najdete ve spoustě různých variací, které se liší nejenom barvou, ale i provedením. Vedle dnes klasických „dřeváků" má Crocs v nabídce například i jiné typy obuvi, jako například stále populárnější žabky nebo balerínky. V nabídce jsou jak pánské, dámské, tak i dětské typy bot. Do srdcí dětí se Crocs zapsal především svou sérií Crocs Disney Kids, která přináší boty s motivy populárních postaviček z animovaných filmů. Obuv Crocs si oblíbily i celebrity. Z těch českých tato značka uchvátila herce jako je Pavel Liška, Martin Dejdar, Jiří Macháček nebo třeba Aňa Geislerová. V zahraničí se do Crocs nazouvají celebrity jako Madonna, Al Pacino, Jack Nicholson nebo Teri Hatcher.
Zdroj: www.mojeznacka.cz