„Asi bych se zamkl doma, sledoval zpravodajství na internetu a v televizi a čekal, kdo mi co poradí,“ přemítá Nymburák Martin.

Oslovili jsme ho s otázkou, která po událostech v Norsku už napadne asi každého člověka nejen na Nymbursku: Co by se dělo, kdyby k podobnému teroristickému útoku šílence došlo ve městě v kterém žiju? Pokud by třeba nálož vybouchla a zabíjela na náměstí před nymburskou radnicí a šílenec by střílel lidi na potkání například ve čtvrti Drahelice.

Martinova odpověď je asi tím nejsprávnějším řešením. Nicméně podle šéfů policie, záchranky i hasičů by asi realita předčila všechna očekávání. „Samozřejmě plány a doporučení existují, ale jak by lidé reagovali, to je věc druhá,“ shodují se.

Podle policejního rady Františka Kuneše by okamžitě kritická oblast byla uzavřena a sháněl by se co největší počet informací o událostech. „Okamžitě by byl vytvořen krizový štáb složený ze zástupců policie, záchranky, hasičů a lidí znalých místních poměrů. Byl by určen člověk, který by celé akci velel.“

V té době už by záchranka aktivovala takzvaný traumatologický plán. „K místu by vyjely všechny mobilní jednotky na okrese. Povolány by byly i vrtulníky a v případě potřeby i další týmy z blízkých okresů,“ popisuje možný katastrofický scénář šéf nymburské záchranky Pavel Zuska.

Hasiči by pochopitelně také okamžitě reagovali. „Řídili bychom se pokyny velitele akce, kterým by v daném případě byl zřejmě člověk z policie. Byli bychom k dispozici záchrance při třídění zraněných a dávali bychom první pomoc. Také bychom zajišťovali případnou evakuaci. Pro tyto případy máme nasmlouvané mimořádné autobusy,“ říká šéf hasičů na Nymbursku František Hep.

A co by měli dělat samotní obyvatelé města? Především poslouchat rady bezpečnostních složek, pokud možno nevycházet a nepokoušet se dostat do uzavřených částí města.

Všichni však svorně doufají, že na Nymbursku, potažmo v Česku k takové situaci nikdy nedojde. „Ačkoliv odborníci uvádí, že Česko není pro teroristy atraktivní země, specialisté z bezpečnostních složek varují, že k takové situaci v bližší či vzdálenější budoucnosti prostě zákonitě dojde. Vezměte si, že by si takový šílenec vyhlédl ke svému útoku prostor například pod nymburskými Hradbami nebo poděbradskou kolonádu. To si asi v tuto chvíli moc lidí nedovede představit,“ uvedl jeden z členů bezpečnostních složek, který si nepřál být jmenován.

Řádění v Norsku má podle zatím dostupných informací na svědomí dvaatřicetiletý muž, který se svými názory na internetu hlásil ke krajní pravici. Jenže zřejmě nikde nebyl organizován. A v tom vidí možnost případné hrozby policisté i u nás. „Podle našeho názoru máme toto spektrum podchycené a samozřejmě víme o lidech, kteří měli problémy se zákonem ať v tomto směru nebo třeba ohledně držení zbraní. Ale pokud se jedná o zatím relativně bezproblémového člověka, který koná imulzivně, je těžké uplatnit nějaká preventivní opatření,“ shrnul policejní rada Kuneš.