Podvod, lumpárna, darebáctví. Všemi těmito synonymy se dá popsat jednání drzouna, který v pondělí odpoledne okradl důvěřivou důchodkyni v Nymburce. Stálo ji to 10 tisíc korun.

Ale postupně. „Jsem váš nový soused a potřebuju hned pomoct.“ Zhruba s touto větou oslovil v pondělí kolem půl čtvrté odpoledne muž stařenku v Máchově ulici v Nymburce. „Vydával se za jejího souseda a oslovil ji s tím, že potřebuje peníze na pokutu od policie,“ popsala drzou akci mluvčí nymburských policistů Petra Potočná.

Devětašedesátiletou stařenku bohužel přesvědčil. Bez odporu mu vydala 10 tisíc korun. „Muž slíbil, že peníze ještě téhož dne v devět večer vrátí. To se pochopitelně nestalo,“ doplnila Potočná.

Podvedená žena případ oznámila na policii. Z její výpovědi policisté znají přibližný popis pachatele.

Podle důchodkyně bylo muži kolem 30 let, byl světlé pleti, měl světlý plnovous a drobný nos. „Na sobě měl zřejmě modré rifle, tmavou delší bundu, tmavý kulich a kotníkové boty,“ řekla policejní mluvčí.

Není vyloučené, že muž se o podobný kousek pokusí znovu. Policisté proto varují nejen seniory před osudovou důvěřivostí. „Je dobré řídit se pravidlem, že žádnému cizímu člověku nesvěřuji finanční obnos a nepouštím cizí lidi k sobě domů,“ varuje Potočná.

V posledních letech byly na Nymbursku zaznamenány desítky případů, kdy se podvodníkům podařilo okrást důvěřivé důchodce. Lumpové se vydávali například za kontroly z energetických závodů nebo za podomní obchodníky.