„Měl by dostat medaili, nebo aspoň být veřejně pochválen!“

Shodují se všichni, kteří slyšeli příběh zúterního rána, kdy lupič přepadl trafiku u Poděbradské třídy a díky tomu, že jej sledoval teprve šestnáctiletý mladík, jenž byl ve spojení s operačním policie, byl nebezepčný zločinec za pár minut v poutech. Poklona by měla směřovat pochopitelně za mladíkem, který zvolil naprosto bezchybný postup, ačkoliv sám tak úplně v bezpečí nebyl.

Ale pojďme od začátku. Částečně maskovaný lupič přistoupil ke stánku, který nelze minout při výjezdu z Nymburka směrem na Poděbrady ještě před Albertem. „Měl kapuci a na očích tmavé brýle,“ říká kolegyně přepadené trafikanty, která za ni vzala po útoku včera službu.

Lump se naklonil do okénka, kde byla za pultíkem dvaašedesátiletá prodavačka. „Řekl jí: Dej mi peníze nebo tě zastřelím. Přitom měl pravou ruku schovanou pod mikinou na levém boku, kde se prodavačka domnívala, že drží zbraň,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Jenže prodavačka byla statečná žena. „Zavřela mu před nosem zašupovací okénko a nechtěla se s ním bavit. On ho zase násilím otevíral a znovu vyhrožoval, že ji zastřelí,“ říká kolegyně trafikantka, která celou situaci hned ráno s parťačkou probrala.

Po chvíli dohadování se k trafice blížil další zákazník na kole. Což lupiče vyděsilo. A to netušil, že už jej chvíli pozoruje nenápadně opodál stojící šestnáctiletý mladík.

„Lupič se zalekl blížícího se kola a odešel s nepořízenou směrem k elektrárně. Mladý svědek, který situaci sledoval, začal muže pronásledovat,“ popisuje další průběh Potočná.

Podle trafikanty ještě před uhnutím doprava směrem k hradbám se lupič převlékl. „Sundal si kapuci i brýle, aby vypadal normálně,“ říká trafikantka.
To však mladého pronásledovatele nezmátlo. Ten už volal linku 158. „Operačnímu popisoval, kudy lupič jde. Prošel ke hradbám, vyšel Na Rejdišti a zamířil přes Palackého třídu na Malé Valy. Přešel most přes Velké Valy a zamířil k Boleslavské třídě. To už byly informovány hlídky a muž byl v těchto místech zadržen policisty z Obvodního oddělení v Nymburce,“ dovyprávěla policejní mluvčí.

Přes den byl vyslechnut. V úterýodpoledne mu policisté sdělili obvinění. „Bylo mu sděleno podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže, za který mu v krajním případě hrozí až osm let vězení. Stíhán je na svobodě,“ doplnila Potočná.

Spíše než u osoby lupiče se trafikanta pozastavila nad rozhodností a odvahou ještě neplnoletého pronásledovatele. „Myslím, že by měl být určitě odměněn. Kdo by dneska takovou věc riskoval,“ říká trafikanta. Pravdou je, že lupič u sebe mohl mít zbran a pokud by si pronásledovatele všiml, mohl zažít horké chvilky. Naštěstí všechno dopadlo jinak.