Nezastavovat skupinám podezřelých lidí, nepouštět do domu podomní obchodníky. Chtějí vás okrást a hřeší na lidskou dobrotu a solidaritu. To jsou poznatky řidičů i policistů, kteří měli v pondělí odpoledne co do činění se skupinou kšeftařů na výjezdu z Nymburka směrem na Všechlapy.

„Jel jsem kolem půl čtvrté domů z práce. Za Nymburkem jsem viděl, jak zastavují auta. Vypadali seriozně, slušné oblečení, vystupování i auto. Dokonce mi dali i vizitku,“ líčí jeden z řidičů, který u skupinky zastavil.

Slušně česky komunikující čtveřice z Balkánu tvrdila, že jí dochází benzín a potřebují peníze na cestu. „Nabízeli prsteny, kamery nebo foťáky. Ptali se, kolik dáme,“ popisuje šofér, který si nepřál být jmenován.

Brzy však na místo dorazila policie. Ta vzápětí zjistila, že se jedná o podvod. „Ukázalo se, že šperky byly falešné. Stejně tak v případě elektroniky se jednalo o pouhé makety,“ řekla mluvčí nymburských policistů Petra Potočná.

Podle stávajících zákonů se ze strany prodejců nejednalo o trestný čin, ale o přestupek. „V takovém případě jim může být uložena pokuta do výše 50 tisíc korun a zákaz činnosti spočívající v zákazu prodeje až na jeden rok,“ doplnila policejní mluvčí.

Z neúspěchu si však skupinka „byznysmenů“ evidentně příliš nedělala. Jen o pár hodin později byli evidováni při stejné činnosti relativně nedaleko na boleslavském okrese.

Policisté důrazně varují a doporučují, aby se lidé podobným zdánlivě výhodným obchodům zdaleka vyhnuli. „Těch způsobů, jak obrat lidi, se v poslední době objevuje celá řada. Ať se jedná o podomní obchodníky s dekami, lidi, kteří vás osloví na parkovištích nebo takovéto případy, kdy podvodníci v podstatě skáčou lidem až před auto,“ uvedl vrchní komisař František Kuneš.

Obrana proti podvodníkům je geniálně prostá a zazněla už na začátku článku. Přesto se však najde dost takových, kteří pozdě doma zpytují svědomí častokrát lehčí o slušnou sumu peněz.

Tak především pro seniory a důvěřivce ještě jednou: „Je důležité takovým lidem nezastavovat, nic od nich nekupovat a informovat o jejich působení na linku 158,“ uzavřel Kuneš.