„Nejde mi o peníze, ani o exemplární trest. Jde o to, aby se stalo něco, co by zabránilo opakování našeho případu!“

To říká Petra Š., snacha zavražděné ženy z nymburského sídliště. Ta v úterý podala na nymburské policii trestní oznámení na patologa vinohradské nemocnice doktora Hladíka, který neprovedl zdravotní pitvu, kterou vyžadoval po ohledání těla lékař nymburské záchranky.

Důchodkyni 13. srpna měl udusit na nymburském sídlišti polštářem vnuk ve spolupráci s kamarádem. Kvůli nevykonané pitvě se na zločin málem nepřišlo. K hrůznému činu se nakonec sám přiznal kamarád vnuka.

Paní Petra, která žije v malé obci nedaleko Nymburka, říká, že její muž, který je otcem mladého vraha a zároveň synem oběti, je psychicky na dně a není jakkoliv schopen momentálně reagovat na realitu. „Je zdrcený. A to i z toho, že o smrti vlastní matky se dozvěděl až od kriminalisty, který ho v této souvislosti chtěl vyslechnout. Nikdo nás neinformoval o tom, co se stalo. Všechno víme z vašich novin a televize,“ říká paní Petra.

Hlavním důvodem rozčilení paní Petry je však obava z toho, že se podobný případ může stát kdykoliv znovu. „Já podávám trestní oznámení proto, aby se konečně někdo chytil za nos a něco se stalo. Aby se tohle už nikdy nemohlo opakovat. I kdyby to měla řešit vláda nebo poslanci a předělat nějaký zákon.“

V budoucím projednávání sporu ohledně správnosti neprovedení pitvy však vidí další problém. „Sháněla jsem advokáta, který by nás v této věci zastupoval. Jednak v Nymburce kromě jednoho nikdo tento druh práva údajně nedělá. A ten jeden si řekl o okamžitou zálohu v minimální výši 6 tisíc korun, a to si momentálně nemohu dovolit,“ krčí rameny zoufalá žena.

Pokud by jí někdo chtěl nějakou formou pomoci, může přes redakci Nymburského deníku.

Nymburští policisté potvrdili podání trestního oznámení na pražského lékaře. „Trestní oznámení jsme přijali a podle místa příslušnosti jsme předali kolegům do Prahy,“ řekla policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.

Doktor Hladík se k celé věci od počátku případu odmítá vyjadřovat. Mluvčí vinohradské nemocnice Lukáš Matýsek už několikrát v médiích zopakoval, že podle jejich výkladu zákona lékař nepochybil a je v jeho kompetenci, zda navrhovanou zdravotní pitvu vykoná, či nikoliv.

Odborníci upozorňují, že kvůli této praxi mohlo a stále může unikat řada závažných zločinů. A tím i mnoho násilníků může uniknout svému trestu a teoreticky se tak mohou mezi námi naprosto nepozorovaně pohybovat.

Právě proto chce snacha případ medializovat, aby byla podobným situacím učiněna přítrž. „To není o tom, že teď se to stalo nám. Brzy se to může stát komukoliv. A to nechci dopustit,“ říká Petra Š.