Dvouletá podmínka s odkladem na dva a půl roku. Plus náhrada škody zdravotním pojišťovnám a zákaz řízení na čtyři a půl roku.

To je verdikt soudce Václava Krejčíka v případu tragické nehody, která se stala na křižovatce u Pískové Lhoty na sjezdu z dálničního přivaděče a hlavní silnicí od Poděbrad. Výsledkem je fakt, že mladý řidič svojí chybou připravil 
o život svého kamaráda sedícího vedle něj na sedačce spolujezdce.

Pojďme si připomenout, co se osudný večer 3. března letošního roku odehrálo. Dva chlapci a dvě dívky zhruba ve věku 25 let vyrazili z Prahy po dálnici do jedné obce na Nymbursku pro kamna do garáže. 
Z dálnice D11 sjeli u Pískové Lhoty kolem šesté večer. Tedy už za tmy. „Před křižovatkou jsem zpomalil, skoro až zastavil. Zleva jsem viděl světla auta, zprava také, ale ta byla blíže. Přesto jsem myslel, že to stihnu,” vypověděl u soudu šestadvacetiletý řidič, který vlastní řidičák od osmnácti let a dosud žádné problémy s řízením neměl. Podle vyšetřování nebyl ani pod vlivem alkoholu či drog a podle výpovědi další spolucestující jel celou cestu přiměřeně a bezpečně.

Až do této křižovatky. Zprava se blížilo dvoutunové BMW osvětlené xenonovými světly. „Jel jsem osmdesát devadesát. Auto přijíždějící od dálnice jsem uviděl až v křižovatce. 
V tu chvíli jsem nemohl nic dělat,” uvedl u soudu druhý aktér následné srážky, řidič BMW. Tomu se díky bezpečné konstrukci auta nic vážného nestalo, po nárazu má drobné problémy se zády.

To se však nedá říci o čtyřčlenné posádce starého Peugeotu 405, jejíž řidič velmi špatně odhadl situaci a došlo ke srážce. „Křižovatka v té době nebyla osvětlena. Viděl jsem naproti dům, myslel jsem, že jsem v obci. Neznám to tady. Předpokládal jsem, že auta po hlavní silnici pojedou kolem padesáti kilometrů za hodinu. Když jsem začal silnici přejíždět, došlo k nárazu do pravých předních dveří. V životě jsem větší náraz nezažil. Pak už si pamatuju jen, že jsem se nemohl nadechnout a v první chvíli nic dělat. Vedle mě byl na sedadle Pavel v bezvědomí,” vylíčil svůj nejhorší okamžik v životě nešťastný řidič. Během okamžiku přišel
o jednoho z nejlepších kamarádů. Vlastní vinou.

Dívka sedící vzadu vpravo za spolujezdcem utrpěla zlomeniny žeber a vážné poranění plic. Byla převezena do jedné z pražských nemocnic, kde se naštěstí vyléčila. Po zhruba měsíční neschopnosti by neměla mít trvalé následky. Kromě těch psychických. I při včerejší výpovědi u soudu se rozplakala.
Čtvrtá spolujezdkyně byla zraněna lehce.

V závěrečné řeči státní zástupce Ludvík Lukáš sice připomněl tragické následky nehody, nicméně sám upozornil na to, že řidič při vyšetřování spolupracoval, pozůstalým se snažil smutek zmírnit omluvami i dopisem. „Jedná se opravdu o výjimečnou situaci u jinak bezproblémového řidiče. Proto navrhuji podmínečný trest na dobu dvou let 
s odkladem na dva až tři roky. A přiměřený zákaz řízení,” řekl Lukáš.

Obhájce Matěj Dvořák se 
v závěrečné řeči příliš od státního zástupce nelišil. „Jen chci připomenout, že můj klient nebyl nikdy trestán 
a vzhledem k osobní situaci navrhuji také podmíněný trest v dolní polovině sazby,” uvedl Dvořák.

Soudce jejich návrh vyslyšel. „Chci jen směrem k pozůstalým říci, že jakýkoliv nepodmíněný trest by pro ně 
v tuto chvíli nic neřešil. Naštěstí nežijeme v systému oko za oko, zub za zub a jakákoliv msta nemá v tomto případě co dělat. I pro řidiče samotného je to osobní tragédie a je jasné, že se jednalo o velmi nešťastnou náhodu,” zdůvodnil Krejčík svůj verdikt

Obhájce i státní zástupce se na místě vzdali odvolání a rozsudek ihned nabyl právní moci.

CO TAKÉ ZAZNĚLO U SOUDU

•Ucítil jsem obrovský náraz zprava do spolujezdcových dveří. Takový náraz jsem v životě nezažil. První vteřiny jsem se nemohl nadechnout, nemohl jsem dělat vůbec nic.
řidič, viník nehody

•Když mi tam vjel, nemohl jsem vůbec nic dělat. Člověk nepředpokládá, že na takhle přehledné křižovatce vám někdo nedá přednost.
řidič BMW jedoucí od Poděbrad po hlavní silnici

•Vjetí do hlavní silnice bez dání přednosti je jedním z nejzávažnějších porušení silničních pravidel. Kratší trest zákazu řízení by nebyl vhodný, naopak při delším by hrozilo, že zapomene některé řidičské návyky, a to také není žádoucí.
soudce Václav Krejčík při zdůvodňování zákazu řízení na 4,5 roku