Zpřísnění vazebního režimu a také jiný náhled na svoji osobu.

To si přivodil Lukáš Š., který je obviněn, že se svým kamarádem Petrem N. v létě na nymburském sídlišti polštářem udusil vlastní babičku. Právě svému kumpánovi měl směřovat ve vězení dopis, kterým se pokusil ovlivnit jeho výpověď. Jenže dopis náhodou objevila vězeňská služba a mladík tak ve středupřed nymburským soudem čelil nepříjemným otázkám a nakonec si vykoledoval už zmíněné zpřísnění vazby.

Co bylo přímo obsahem dopisu, to nechtěl soudce Jiří Nápravník komentovat. „Případ vraždy řeší pražské státní zastupitelství a já nejsem oprávněn k němu kvalifikovaně podávat informace. Nicméně jednalo se o pokus ovlivnění spoluobviněného v zachyceném dopisu, čímž se důvod trvání vazby rozšiřuje o další bod a pro obviněného to znamená zpřísnění vazebního režimu,” řekl Nápravník při zdůvodnění svého rozhodnutí a krátce po něm.

Obviněného přišla do soudní síně podpořit jeho matka i několik přátel. Soud nakonec povolil krátký rozhovor mezi zúčastněnými po vynesení rozsudku. Lukáš Š. byl evidentně v dobré náladě a ani po vynesení usnesení mu nezmizel z tváře úsměv.

Připomeňme si, co se v sídlištním bytě 13. srpna stalo. A také fakt, že na vraždu by se nikdy nepřišlo, nebýt svědomí jednoho z vrahů, který se svěřil matce.

Lukáš se svým přítelem Petrem přišli za babičkou už ráno. Nebylo to nic neobvyklého. Lukáš tady byl prakticky denně. „Měli se s babičkou opravdu rádi. Zvláště ona žila doslova pro něj. I proto na něj přepsala svůj byt,“ řekla Nymburskému deníku jedna ze sousedek. To byl údajně hlavní motiv vraždy. Lukáš chtěl byt prodat a peníze použít.

Onoho rána mladíci přišli za babičkou s rozhodně jinými než přátelskými úmysly. Jeden ji chytil a posadil do křesla, načež ji společnými silami měli udusit polštářem. Těžko si představit, co v posledních chvílích cítila vyděšená důchodkyně. Ještě týž den bylo tělo objeveno a přivolaný lékař záchranky při ohledání nenalezl žádné stopy svědčící o násilné smrti. Přesto příčinu smrti určil jako nejasnou a nařídil provést zdravotní pitvu. K té však vůbec nedošlo.

Následně byla udušená žena zpopelněna a pohřbena, jako by se jednalo o běžné úmrtí. Těsně před koncem prázdnin však psychický tlak a výčitky svědomí kamaráda Petra N. daly průchod spravedlnosti.