Otřesný skutek se stal u cyklostezky vedoucí od centra Poděbrad směrem ke čtvrti Kluk před šestou ranní. Muž na ženu surově zaútočil, strhl ji z přilehlé stráně a násilím se jí snažil přinutit k pohlavnímu styku. „Došlo ke spáchání zvlášť závažného zločinu násilného charakteru,“ potvrdil policejní rada Marek Šmíd.

Okamžitě po oznámení na místo dorazili policisté. Ti páskami vytyčili nezvykle velké území místa činu. „To se v průběhu dalšího vyšetřování ukázalo jako klíčové a zásadně napomohlo při dalším postupu,“ poznamenal Šmíd. Podle našich informací byl ve vytyčeném prostoru nalezen předmět, který by mohl být jedním z klíčových důkazů.

Část pátračů se okamžitě vydala prověřovat městský kamerový systém, na místě byl nasazen i psovod. „Jak ukázaly další hodiny prověřování, muž okamžitě po činu opustil lázeňské město a byl na útěku,“ uvedl policejní rada.

Ilustrační foto
Kvůli suchu se voda zdražovat nebude. Zatím!

O situaci byl informován starosta města Ladislav Langr. „Byl požádán, aby vzhledem ke stádiu prověřování zatím neposkytoval veřejnosti k případu žádné informace,“ řekl Šmíd.

Na sociální síti se rozjela diskuze o možném skutku a údajném tajení policejních informací. „Důrazně odmítám, že by bylo v zájmu policie zatajovat před veřejností informace o spáchaných trestných činech. Je třeba si uvědomit, že k informacím ze sociálních sítí se může dostávat i potencionální pachatel. Naší prioritou je nejprve odpovědět na sedm kriminalistických otázek, tedy kdo, co, kdy, kde, jak, čím a proč. My velmi důkladně zvažujeme, kdy a jaké informace veřejnosti poskytnout. V některých případech je spolupráce s veřejností velmi účinným nástrojem k dopadení pachatele, jindy však špatně načasované či unáhlené zveřejnění informací může hatit průběh pátrání a následného dokazování,“ vysvětluje policejní rada Marek Šmíd.

Zpět k samotnému případu. Nymburští operativci zjistili jen několik málo hodin po spáchání zločinu totožnost možného násilníka. „Průběžně jsme vyhodnocovali získané informace a ve středu kolem poledne jsme již šli najisto a muže zadrželi v jeho novém útočišti nedaleko Brna,“ uvedl šéf nymburských kriminalistů Pavel Semecký.

Ve čtvrtek odpoledne policejní komisař sdělil muži, který je občanem jednoho ze států Evropské unie, obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu znásilnění, za který mu v případě odsouzení hrozí až deset let trestu odnětí svobody. „Dalším krokem bude náš návrh na vzetí obviněného do vazby," doplnil Šmíd. Dá se předpokládat, že soud o případném vzetí do vazby rozhodne v pátek. V případě prokázání hrozí muži až 10 let za mřížemi.

Ilustrační foto
Kvůli suchu se voda zdražovat nebude. Zatím!
Ilustrační foto
Policie se plazí do klubů: nelegální povyražení pokazí mládeži HAD