Následující případ je více než co jiného poučením, že namířit na někoho pistolí se nevyplácí. A to ani v případě, že se jedná 
o plastovou dětskou hračku.

Před několika dny vešel do hypermarketu v Lysé devatenáctiletý mladík. Od prvních okamžiků se zdál podezřelý čtyřipadesátiletému muži 
z ostrahy. „Měl podezření, že se chystá něco odcizit a věnoval mu během pohybu v obchodě zvýšenou pozornost," řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Jenže mladík naprosto normálně nakoupil a vybrané zboží u pokladny zaplatil. Člen ostrahy jej oknem sledoval i ve chvíli, kdy zákazník vyšel ven z prodejny. „Muž se však vrátil k výloze, kde stál člen ostrahy, a měl pravou ruku za zády. Najednou ruku natáhl před sebe a přes výlohu namířil na člena ostrahy pistolí," popsala podivné chování mladíka Potočná.

Vylekaný člen ostrahy se schoval za pult a muž s pistolí odešel. „Člen ostrahy vypověděl, že měl obavu o svůj život, proto okamžitě zavolal na linku 158. Policisté do hodiny mladíka zadrželi," uvedla policejní mluvčí.

Jak se ukázalo, namířená pistole byla plastová hračka pro děti. To však nemohl člen ostrahy za výlohou vědět. 
A mladíka zřejmě přijde hloupý žert dost draho. „Bylo mu sděleno podezření z přečinu nebezpečné vyhrožování 
v souběhu s výtržnictvím," konstatovala Potočná.

Pokud se případ dostane až k soudu a mladík bude uznán vinným z prvně jmenovaného přečinu, hrozí mu až tři roky za mřížemi, protože spáchal skutek se zbraní. „V takovýchto případech nerozlišujeme, zda se jedná o skutečnou zbraň, nebo její maketu. To napadený v daný okamžik nemůže rozpoznat," doplnila policistka.

Samozřejmě je velmi nepravděpodobné, že by soud za popsanou událost poslal mladíka „natvrdo" za mříže. Spíše se dá očekávat finanční postih, případně podmínka. Nicméně pro ty, kdo by o podobném „žertu" byť jen na chvilku uvažovali, je to snad dostatečné varování a doporučení, aby si to rozmysleli.

§ 353 Nebezpečné vyhrožování

(1) Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1

a) jako člen organizované skupiny,

b) vůči dítěti nebo těhotné ženě,

c) se zbraní,

d) na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti, nebo

e) na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání směřujícího k záchraně života nebo ochraně zdraví nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost při ochraně života, zdraví nebo majetku vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona.