Hlídka obvodního oddělení byla na nádraží zavolána v 1.30 v noci na úterý. Policisty zavolala zaměstnanec Českých drah, který jim předal osmnáctiletého muže. Ten poškodil zevnitř vagón železniční soupravy City Elefant tím, že jej popsal zelenou fixou,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Mladík byl zajištěn a převezen na policejní služebnu. Na první pohled bylo zřejmé, že se střízlivostí se tu noc nepotkal. „Dechová zkouška prokázala 2,71 promile alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí.

Mezitím do poškozeného interiéru vlaku dorazili technici, kteří místo zdokumentovali a zajistili stopy.

Opilý vandal byl propuštěn ze služebny krátce po půl čtvrté ráno. „Byl mu předáno předvolání a na služebnu se znovu dostavil v průběhu následujícího týdne. Bylo mu sděleno podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci,“ doplnila Potočná.

Zatím není jasné, jaká bude stanovena přesná škoda. Tu údajně doplní a upřesní majitelé vlaku, tedy České dráhy. Každopádně však mladíkovi v případě odsouzení hrozí až roční pobyt za mřížemi. Trestní zákoník právě v tomto bodě pamatuje nejen na doslovné poničení a poškození, ale i na podobné řádění svérázných umělců. „Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci. Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou,“ praví se doslovně v paragrafu 228.

Stejný paragraf hrozí i sprejerům, kteří v posledních letech měnili podobu vlakových souprav zvenčí zejména na nádraží v Lysé nad Labem.