Zmínění mladíci se dokonce měli představit jako zástupci komunity nesoucí jméno Poděbrady šijí roušky. Ta se proti jejich počínání důrazně ohradila a případem se začali zabývat policisté. Jim však pátraní po mladících zkomplikovalo zveřejnění případu na sociálních sítích a také hlášení městského rozhlasu, které na jejich praktiky upozornilo.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Prověřování případu potvrdil Deníku policejní rada Marek Šmíd. „Zatím se nám mladíky bohužel nepodařilo vypátrat. Situaci nám zkomplikoval fakt, že se případ stal veřejně známý a od té doby jejich činnost ustala. Další komplikací je samozřejmě povinnost nošení roušek, což komplikuje případné identifikace,“ řekl Marek Šmíd. Podle jeho slov by lidé, pokud se s podobným jednáním setkají, měli nejdříve vytočit linku 158, než případ zveřejní třeba na sociálních sítích.

Situaci ve facebookové skupině Poděbrady šijí roušky komentovala jedna z iniciátorek dobrovolnického sdružení návrhářka Marie Stará. „Zřejmě se po městě objevili nějací „šmejdi” a mohou poškodit dobré jméno našeho sdružení Poděbrady šíjí roušky, Ateliéru Donát a Boss baru. Můžou zneužít situace a předají vám papírové roušky. Vyzývám vás, za papírové roušky se neplatí, ani za látkové! Naši řidiči, kteří vozí roušky, vás vždy nejdříve kontaktují po telefonu, aby věděli, že si je převezmete. Pokud chcete dát příspěvek jako poděkování dobrovolníkům, tak můžete, až tahle šílená doba skončí,“ uvedla Marie Stará.

Z právního hlediska by mladíci zřejmě porušili hned několik ustanovení. Každopádně se dopouštějí porušení městské vyhlášky o podomním prodeji. Souběžně porušují nařízení vlády, které v současné době zakazuje pohyb lidí mimo svá bydliště kromě veřejně známých důvodů a výjimek. A pokud mystifikovali oslovené tím, že jsou součástí sdružení Poděbrady šijí roušky, mohou být po dopadení obviněni také z trestného činu poškozování dobrého jména.

Jiný podobný případ v našem regionu za současné situace zaznamenán nebyl. Jak už bylo řečeno, v podobných situacích by se lidé měli primárně obracet na policii, případně se sami pokusit udělat obrazový záznam či pořídit snímek takových prodejců. Za aktuálního stavu nouze hrozí pachatelům přísnější sazby.

Koronavirus v Česku