I po odchodu okupačních sovětských vojsk se na milovickém letišti stále dějí neuvěřitelné věci. Důkazem budiž poslední případ, kdy od 15. prosince do 30. března z jednoho hangáru zmizela uskladněná řepka. Zemědělská firma VP Agro, která tam své produkty skladuje už šest let, něco podobného ještě nezažila.

Policisté dostali oznámení na stůl tento týden. „Situaci šetříme pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. Zloděj překonal řetěz s visacím zámkem na vratech a odcizil 175 tun uskladněné řepky olejné,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Otázkou je, kdo mohl mít z podobné krádeže prospěch. Josef Novák ze společnosti VP Agro odmítá tezi o konkurenčním boji. „Pokud by to byla velká firma a provalilo se to, byla by v podstatě na trhu, zejména v zahraničí, zničená,“ myslí si Novák.

Na druhou stranu také nemohlo jít o žádného drobného chovatele. Kdo tedy stojí za takovou akcí? „Podle mého šlo o klasického obchodníka. Rychle si sjednal v zahraničí objednávku, rychle prodal a vydělal. V Čechách to pravděpodobně nebylo, máme své kontakty a podobné prodeje jsme si v uvedeném období zjišťovali,“ říká zaměstnanec VP Agra.

Pro představu, kolik náklaďáků mohlo podobný lup odvézt: odborníci tvrdí, že 175 tun se vejde do 7 klecových náklaďáků. „A při dobrém nakladači to mohli stihnout za jedno dopoledne,“ míní Novák. Najít zloděje však v tomto případě bude obtížné.