Píchají si drogy v Milovicích už dvanáctileté děti? A jak problém narkomanů řešit? Tyto a další otázky trápí místní, vedení radnice i drogové specialisty.
Důkazy o skupinách narkomanů jsou evidentní a před několika dny se fotografie z drogových doupat objevily i na oficiálních webových stránkách města. „Je to hrůza. Těch opuštěných objektů, kde jsou podobné obrázky k vidění, je celá řada. Navíc to podle mých informací mají na svědomí děti od 12 do 17 let. A radnice s tím nic nedělá,“ říká Milovičák Pavel Hlaváč.

Radnice se ale brání. „Problému se věnuje nedávno zřízená městská policie. Je to jeden z problémů ve městě. Opuštěné objekty, kde se mají tito lidé scházet, budou strážníci monitorovat se zvýšeným zájmem. Problém byl už také prezentován mezi žáky základní školy. A máme smlouvu se sdružením Semiramis, které se problematice věnuje,“ řekl starosta Milan Kraus.

Právě vedoucí centra terénních programů Semiramis Míša Plocková potvrdila, že o situaci v Milovicích měli uplynulou středu jednání s místními strážníky. „Máme dohodu. Budeme od strážníků přebírat nalezené stříkačky a bezpečně je likvidovat. V Milovicích máme kompletní terénní program, kde se staráme o jednotlivé uživatele. Působit budeme také na blížícím se festivalu Votvírák,“ uvedla Plocková.

Jenže podle Hlaváče je to všechno málo. Prevenci vidí někde jinde. „Jsme město s deseti tisíci obyvatel a nemáme tu základní uměleckou školu. Ze sportů je tu jen fotbal. Co pak mají ti mladí dělat? Je potřeba je od malička přitáhnout ke kultuře nebo sportu. V tomto ohledu radnice nedělá nic,“ tvrdí Hlaváč.

Zástupkyně Semiramisu však situaci v Milovicích tak kritickým pohledem nevidí. „Milovice jsou svým způsobem stále maloměsto a nemám informace, že by se tam situce v tomto ohledu nějak výrazně zhoršovala,“ říká Plocková.

Hlaváč je ale přesvědčen o opaku. „Nescházejí se pouze v opuštěných objektech. Schází se také na tribunách Hakenova stadionu nebo u horolezecké stěny,“ tvrdí.

Jestli situaci vyřeší strážníci ve spolupráci se Semiramisem, nebo bude muset přijít komplexnější řešení ze strany radnice, ukáže až čas.