Odvolací senát
trest zmírnil

Namísto původně vyměřených čtyř let ve věznici s ostrahou dostal Marek L. za tento skutek jen tři roky. Odvolací soud mu také zmírnil pětiletý zákaz řízení motorových vozidel na dobu tří let. Zcela pak zrušil tříletý zákaz pobytu na Nymbursku, který do původního verdiktu vyneseného koncem září zahrnul nymburský okresní soud.

Obžalovaný ani jeho blízcí, kteří si přišli výrok poslechnout, přesto neodcházeli od soudu spokojeni. Tvrdí totiž, že se vše odehrálo jinak než jak popisují celníci i dvě svědkyně, které incident viděly. Marek L., jehož vozidlu dálniční známka chyběla, odmítá, že by se pokoušel zabránit kontrole a zmizet. Po〜dle své verze seděl v autě, které převzal, aby zajistil opravu. U pumpy čekal, až otevřou v servisu. Z podřimování ho vytrhla scéna, kdy se k jeho autu hnal chlap s pistolí. „Snažil se jen uniknout z dosahu střelce,“ popsal advokát František Vácha manévry BMW, které skončily nabořením služebního auta celníků a poškozením zaparkovaného vozu návštěvníků ze Švýcarska. Celníci s tímto bavorákem měli incident několik dní předtím, kdy (byť s jiným mužem za volantem) je BMW vytlačovalo ze silnice. Advokát Vácha soudí, že se při zákroku, kdy došlo i na střelbu, nechali unést emocemi.

Obhájce soud nepřesvědčil

Senát Heleny Řičicové ale obhájce nepřesvědčil ani poté, co soudu předal na milimetrovém papíře nakreslený plánek incidentu. Ten podle jeho slov dokazuje, že si svědkyně události buď okolnosti nepamatují přesně, nebo se přiklánějí k obecné tendenci fandit tomu, koho pokládají za kladného hrdinu. „Obě ženy popisovaly skutkový děj tak, jak ho vnímaly; nelze jim podsouvat zainteresovanost na výsledku věci,“ zavrhla námitky soudkyně Řičicová. Odmítla i nařčení nymburského soudu z podjatosti. „Původ〜ní trest ale považuji za nepřiměřeně přís〜ný,“ připustila.

Jak to bylo se střelbou

Celníci si na parkovišti všimli auta, snímž již měli špatnou zkušenost. Několik dní před incidentem je totiž tento bavorák vytlačoval ze silnice. Od té doby věděli, že vůz není vybaven dálniční nálepkou. Když nyní auto zpozorovali, rozhodli se zakročit.

- verze obžaloby:

Celníci chtěli zkontrolovat, zda autu dálniční známka stále chybí. Řidič ale začal na celníka najíždět, takže ten musel uskočit, a manévroval tak, aby mohl odjet. Přitom narážel do služebního vozu, jímž se celníci snažili zblokovat jeho auto zezadu, a poškodil i jeden zaparkovaný automobil. Když bylo zřejmé, že auto srovnal tak, že už by se mu podařilo odjet, přistoupil celník k varovným výstřelům. Protože řidič nereagoval, prostřelil autu pneumatiky.

- verze obhajoby:

Celníci objevili auto, snímž měli nedávno incident (tehdy vněm ovšem seděl jiný řidič) – a rozhodli se zasáhnout. Pod vlivem emocí byli už před zahájením zákroku. O jednání vafektu svědčí střelba na frekventované čerpací stanici, deset metrů od výdejních stojanů pohonných hmot. To dokazuje, že se celník nekontroloval své jednání a neuvažoval, zda může někoho ohrozit. Dokonce pálil ještě vdobě, kdy BMW obžalovaného bylo neovladatelné, protože bylo tlačeno robustnějším vozidlem celníků (dodávka VW Transporter). Právě celníci najeli do bavoráku, nebylo to tedy naopak.