Dostat pomatenou ženu k lékařskému vyšetření. To se stává hlavním mottem posledních dnů řady obyvatel Lysé. Arogantní žena slovně, ale i fyzicky napadá kolemjdoucí a stížnosti na její chování se na policii množí.

Situaci bedlivě sleduje také starosta Lysé Jiří Havelka. „Mám od policie informace o dalších skutcích, které jim lidi v souvislosti s touto ženou hlásí. Je třeba této ženě pomoci a dostat ji na vyšetření, protože je zřejmě nemocná,“ říká starosta.

Jenže tady je háček: žena se dobrovolně vyšetření nechce podrobit a donucena může být pouze v případě, že bude podezřelá ze spáchání trestného činu.

To jí zatím sděleno nebylo, ačkoliv i to se může brzy změnit. „Policisté evidují několik přestupků a v tuto chvíli shromažďují další materiály a důkazy, zda se v některých případech nejednalo o trestný čin,“ potvrdila policejní mluvčí Petra Potočná.

Podle zatím známých případů by se mohlo jednat o podezření z trestných činů výtržnictví, případně ublížení na zdraví.

Žena, kterou Lysáci označují za místního blázna, donedávna napadala kolemjdoucí „jen“ slovně, maximálně po nich třeba ještě plivala. Před čtrnácti dny však po cestě ze školy napadla desetiletou školačku, kterou měla údajně nejprve chytit za aktovku a pak na ni zaútočit ramínkem.

A právě to byl rozhodující moment, od nějž se o situaci začala zajímat řada místních a také vedení radnice.To situaci řeší právě ve spolupráci s policií. Výsledkem společného postupu by mělo být předvedení ženy na lékařské vyšetření.

To se však zřejmě stane až za policejní asistence. Žena totiž dobrovolně odmítá lékařskému vyšetření se podrobit.

Pokud by se prokázalo, že skutečně trpí vážnější duševní poruchou a je nesvéprávná, následovala by zřejmě hospitalizace v psychiatrickém ústavu.

Zatím se však žena volně pohybuje po Lysé. Otázkou zůstává, jak ještě dlouho.