VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Panoptikum okresu nymburského

Nymbursko - Dnes představujeme Obvodní oddělení Lysá nad Labem. Četníci hlídali pořádek v Lysé od 1. května 1869. Zakletým místem, kde došlo opakovaně k vraždě, je dnešní lyský podnik Mango, dříve U Mrtvoly.

14.7.2010
SDÍLEJ:

Zástupce vedoucí obvodního oddělení Vladimír Dostál.Foto: Deník/ Olga Havránková

Obvodní oddělení v Lysé nad Labem 3. typu má na starost rajón o rozloze 84 kilometrů čtverečních, kam spadá deset obcí včetně Lysé nad Labem a sedm chatových oblastí. Uhlídat tak musí 11750 obyvatel.

Během prvního pololetí letos policisté z Lysé zaznamenali 162 trestných činů na území Staré Lysé, Čihadel, Dvorců, Stratova, Šnepova, Ostré, Semic, Přerova nad Labem, Starého Vestce, Lysé nad Labem a chatových oblastí.

Převažuje majetková trestná činnost, konkrétně vloupání do aut, do objektů a krádeže aut. „Letos jsme zatím objasnili přes třicet osm procent případů, což nás řadí na čtvrté místo v okrese,“ říká vzhledem k tomu, že mají už rok pět lidí podstav, zástupce vedoucí oddělení nadporučík Vladimír Dostál.

Pomáhat a chránit bez důvěry nejde

Vladimír Dostál přišel sloužit k tehdejšímu Sboru národní bezpečnosti, který v Lysé nad Labem fungoval od roku 1945 do roku 1990 jako místní Veřejná bezpečnost, v roce 1986. Dříve byli podle něj policisté více vidět venku, mezi lidmi.

Dnes mají podstav a hodně mladých u nich stresovou a psychicky náročnou práci dlouho nevydrží. „Potom je těžké získat si důvěru lidí, když si ani nestihnou zapamatovat policistův obličej,“ ví z praxe Dostál, ale není to jeho případ. Nadporučíka místní zdraví jménem, dokonce i mladí lidé. Je prý takový pedant, že kdo ho nezažil, zná ho z vyprávění. Důvěra je potom důležitá hlavně při svědectví, každý totiž nemá povahu a odvahu říci, co viděl.
Je těžké pomáhat a chránit a nebýt přitom mezi lidmi. A kde jinde se něco dozvíte, než právě tam? Špatně se ale chodí po městě policistovi, který sedí u počítače, zavalený papíry. „Dnes nepotkám na 400 kilometrech jediné policejní auto, tak pak je vidět, jak řidiči jezdí,“ zlobí se policista. Dříve nebyla taková trestná činnost, tolik oznámení, takže četníci chodili více mezi lidi. Také z nich měli všichni respekt. Dnes se lidem v uniformě nebojí ostatní ani vynadat.

Když někdo zavolá, musí policista vyjet na místo, vše prošetřit, podat zprávu a situaci vyřešit. To někdy nejen na mladé lidi v řadách policie působí depresivně, protože ne vždy je řešení jednoduché a zdárné. Největším problémem jsou podle nadporučíka občanské vztahy mezi příbuznými nebo sousedy. Vyřešit takové spory bývá nepříjemná záležitost a pořádný oříšek.

Nejhorším zážitkem je prý pro policistu každá zkušenost se smrtí. Ať už člověk zemře při autonehodě nebo železniční nehodě, nebo když spáchá sebevraždu. „Vraždu jsme tady neměli hodně dlouho, to bylo dřív…“ vzpomíná Dostál.

Hospoda U Mrtvoly

Na obvodním oddělení mají popsanou nejednu vraždu, která se stala na Husově náměstí v Lysé nad Labem. Dnes se restaurace a herna jmenuje Mango, ale dříve se jí říkalo U Mrtvoly, což se dostalo i do jejího názvu. V tomto domě došlo k vraždě ještě v období První republiky. Tehdy vražda souvisela s hospodským. Buď on zavraždil někoho, nebo byl sám zavražděn.

Poté došlo v hostinci k přestřelce mezi českými vojáky. Dva se nepohodli, jeden vytáhl pistoli a druhého zastřelil.

Sklepní podvodník z Lysé

Dlouho se jeden lyský výtečník vyhýbal soudu. Policie ne a ne ho předvést. Až jednou policisté věděli, že je zaručeně doma a dostali na něj zatykač. „Takhle jsem se dlouho nenasmál! Ale ve skutečnosti jsme mu zachránili život,“ předeslal nadporučík Dostál.

Po delší debatě pustila manželka obžalovaného policisty do domu. Prohledali celý dům, skříně, gauč, ale muž nikde. Znovu se vrátili do sklepa, který byl prázdný, nově vybetonovaný a jen v podlaze uprostřed byla studna.

Nakonec sundali betonová víka studně a v šeru spatřili nehybnou hladinu vody. „Najednou se otevřela voda a on vylít, protože už nevydržel s dechem,“ vzpomíná s úsměvem Dostál na řádku sprostých jmen a výhrůžek, která se z muže vysypala.

Mnohokrát se musel uprchlík ponořit do vody, když muži zákona chodili po sklepě. Po dopadení byl natolik zmrzlý, že se nemohl metr a půl ze studně sám vyšplhat. Policisté mu museli pomoci i do schodů.

Lyští cyklozloději

Ani v dnešní době ještě všichni zloději a lupiči nejezdí auty. Z posledních případů vybočuje způsobem dopravy následující. Dva mladíci z Milovic a z Lysé, častěji bez práce, než zaměstnaní, co vidí, to ukradnou. A tak se vypravili na kolech z Lysé do Starého Vestce. Tam vykradli dílnu, odkud vzali motorovou pilu, brusku, nářadí.

Na jízdních kolech si ten náklad vezli zase zpátky domů do Lysé nad Labem. Jenže měli smůlu a potkali se po cestě s policií, která vyjížděla k hlášenému vloupání.

Když ještě nebylo tolik aut, bylo dopadení zloděje jednodušší. „Šli jsme na nádraží, kdo tam seděl, než odjel poslední vlak, toho jsme se zeptali, co to veze a bylo,“ srovnává s dnešní složitou policejní prací, kdy mohou zloději používat mobily a auta, Dostál.

Například se stává, když chce opilec odjet autem z hospody, tak zavolá policii, že se něco děje na druhém konci města a odjede domů. Nebo se lupiči nechají vozit taxíkem.

Konečná na železnici

Vraťme se do dob, kdy ještě zloději neujížděli auty. Velitel četnické stanice v Lysé nad Labem Jan Pekárek tady působil ze všech nejdéle a uměl prokázat četnický ostrovtip. Jak stojí v záznamech lyského četnictva:

Jednou šlo několik dragounů pro prkna do čp. 33 „na Františku“ k Janu Knéblovi. Ten později zjistil, že mu zmizelo 700 korun rakouských. Podezření padlo na dragouny.

Po udání se hledalo co nejdůkladněji v kasárnách, v konírně i jinde, ale bez výsledku. Pekárek před vojáky prohlásil, že to nikdo z nich ani nemohl udělat, aby se pachatel cítil v bezpečí a přestal být opatrný. Rytmistrovi Pekárek radil, aby si věci zdánlivě nevšímal, a že ten dragoun bude určitě co nejdříve žádat o dovolenou, aby kořist odvezl. A proto ať je v neděli od rána na nádraží skryta stráž.

Skutečně jeden dragoun požádal o dovolenou a u osobní pokladny platil jízdenku větší bankovkou. Nechali ho nastoupit až do vozu a tam ho překvapili zatčením. Nalezli u něj všechny ostatní peníze.

Na kolejích ale také přišli někteří četníci o život. Četnický závodčí Josef Danda šel v noci po trati z Ostré. Protože šel proti větru, neslyšel za sebou jedoucí vlak a zemřel pod jeho koly 24. února 1903. Jednadvacetiletý závodčí Karel David se zastřelil v poštovním voze cestou z Benátek 7. srpna 1907 u Fišerovy skály.

Autor: Olga Havránková

14.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lázeňským městem táhli čerti. Skončili na diskotéce v Domě dětí a mládeže Symfonie.
9

OBRAZEM: Rohatý průvod šel od soutěže k soutěži

Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Bobnice, Budiměřice, Semice, Straky a Dvory

Na okraji Milovic se válely zbytky po sovětské armádě

Milovice - I přes teploty těsně nad nulou se o víkendu dobrovolníkům povedlo vyčistit desítky hektarů bývalého vojenského prostoru na kraji Milovic. Kromě černých skládek nacházeli spoustu starého a často pro zvířata i lidi nebezpečného harampádí po sovětské armádě. Ocelová lana, ostnaté dráty, zbytky techniky nebo pneumatiky, které ještě nesly nápisy v azbuce, nebyly výjimkou.

Řidiči, pozor! Radar měří od víkendu všechna auta

Všechlapy – Hned první obec za Nymburkem na hlavním tahu na Mladou Boleslav se může stát pastí na peněženky pro příliš rychlé řidiče. Už na konci uplynulého týdne byl spuštěn úsekový radar, který měří všechna projíždějící vozidla a ta příliš rychlá také fotí. Spuštění radaru je avizováno od jara.

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT