Napadení záchranářů se množí a středeční lyský případ toho budiž důkazem. Ačkoliv zasahující lékař a sestra vyvázli bez zranění, asistovat jim museli při ošetření a převozu policisté a strážníci.

K případu byli zavoláni záchranáři v devět večer. „Jedenačtyřicetiletý pacient si v opilosti způsobil úraz v obličeji a záchranáři u něj měli podezření na zlomený nos. Chtěli pacienta ošetřit a transportovat do nemocnice. Už během zásahu pacient odmítl spolupracovat, byl agresivní a záchranáře slovně napadal,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Na pomoc byla přivolána hlídka městské policie i republikoví policisté, kteří dohlíželi na ošetření agresivního pacienta. Ten byl po ošetření naložen do sanitky a měl být převezen. „Jenže z lehátka se odpoutal, začal kolem sebe kopat a ukopl část infuzní pumpy na dávkování léků pacientovi zhruba v hodnotě 30 tisíc korun,“ doplnila Janečková.

Policisté zatím událost neevidují jako trestný čin, což se však může změnit. „Pokud se prokáže úmysl poškození přístroje a škoda bude vyšší než 5 tisíc korun, půjde o trestný čin,“ řekl vrchní komisař František Kuneš.

Jako trestný čin zatím není vnímáno ani samotné napadení záchranářů. „Pokud to záchranáři takto evidují, budou vyslechnuti a o dalším postupu bude rozhodnuto,“ doplnil Kuneš.

Záchranáři poškozený přístroj poslali ke kontrole a chtějí zjistit, zda půjde opravit. „A jaká bude vyčíslená škoda. Tu pak záchranná služba chce vymáhat na útočnikovi,“ řekla Janečková.

Napadení záchranářů v poslední době skutečně přibývá a samotní zachránci se tak nezřídka sami stávají obětí útoků zuřivých pacientů. Proto se už delší dobu vede diskuze, zda má být postavení záchranářů upravené v zákoně tak, aby postihy agresorů byly podstatně tvrdší než dosud.