V pátekkrátce po půl osmé ranní se zastavil život na obou náměstích v centru Lysé nad Labem.

Na svědomí to má hloupý šprýmař, který na tísňovou linku oznámil uložení bomby na náměstí.

„V 7.22 bylo na tísňovou linku 158 oznámeno, že v Lysé na náměstí je uložena bomba. Obě náměstí byla okamžitě uzavřena pro dopravu i chodce,“ řekla mluvčí nymburských policistů Zuzana Tuzarová.

Na místo byl přivezen speciálně vycvičený pes, který prostory Husova náměstí i přilehlého Náměstí Bedřicha Hrozného prohledal. „Žádný podezřelý předmět nenašel. Na Husově náměstí byl provoz obnoven v 9.30, na Náměstí Bedřicha Hrozného pak v 10.25,“ doplnila policejní mluvčí.

Další podrobnosti zatím policisté z taktických důvodů sdělovat nechtějí. Ani například to, zda byl hlas oznamovatele dětský či dospělý. Podobně jako v jiných případech se totiž spekuluje, že to mohl být hloupý žert některého ze školáků. „Zkrátka se zase někdo chtěl ulít z důležitého zkoušení nebo písemky,“ spekulovali místní.

V Lysé mají s podobnými případy už svoje zkušenosti. Před třemi lety se nechal učeň ze středního odborného učiliště vyhecovat svými kamarády, a nechyběly u toho ani jeho „fanynky“. Jednoduše řečeno: zavolal do místa praxe učnic stručné oznámení z mobilu, že je tam bomba. Nepomohl ani rádobyukrajinský přízvuk.

Amatérský počin byl chuťovkou pro nymburské kriminalisty a mladík se bez velkých vytáček po pár dnech přiznal. Kajícně se ke svému činu doznal i soudu.

Skutek byl kvalifikován jako šíření poplašné zprávy.

Ačkoliv soudce Václav Krejčík vzal v potaz veškeré polehčující okolnosti, půlroční podmínce s odkladem na jeden rok se mladík nevyhnul. „Je to trest na samé spodní hranici zákona. Nicméně je třeba si uvědomit, že podobné „klukoviny“ stojí nemalé částky peněz a navíc záchranné složky by mohly v tu chvíli zasahovat někde úplně jinde. V místech, kde jsou daleko potřebnější,“ upozornil Krejčík.

Pokud bude autorpátečního telefonátu vypátrán, hrozí mu i přísnější trest. „V případě šíření poplašné zprávy hrozí až tři roky za mřížemi,“ řekla Tuzarová.