Milovala svého manželka natolik, že se s ním nemohla rozloučit ani po té, co na jaře zemřel.

Na první pohled až romantický příběh má však odvrácenou stranu, jejíž realitu poznali tento týden starostka Kamenného Zboží Eva Špetlová a vzápětí i přivolaní hasiči a policisté. Pach těla, které se rozkládalo několik měsíců na gauči v obývacím pokoji, a které bylo přikryté novinami, byl jen těžko popsatelný.

Ale začněme od začátku. Po vsi mezi místními se už několik týdnů hovořilo o tom, že letos devětašedesátiletý Václav už dlouho nevyšel z domu. Nevyzvedával si léky, ani důchod. Na veřejnosti se příliš nevyskytovala ani jeho třiašedesátiletá manželka Věra. „Oba byli podivíni. Údajně vycházeli pouze v noci. Navíc to byli takzvaní sběratelé. Nosili si do domu všelijaké nepotřebné krámy, hlavně papíry," řekl jeden z místních.

Po čase se z jejich domu začal šířit také podivný zápach. V tu chvíli už zasáhla starostka Eva Špetlová. „Došla k paní a pomalu se začala s manželkou bavit. Že už dlouho nebyl manžel vidět na veřejnosti, jak se mu daří a podobně. Později už se zeptala přímo a nešťastná manželka přiznala, že její muž asi zemřel," řekl Marek Jirouš, šéf nymburských policistů.

Starostka, shodu okolností dopravní policistka, přivolala okamžitě své kolegy na místo k domu. „Chtěl by ji za její příkladný postup poděkovat," zdůraznil Jirouš.

Po vstupu na dvorek bylo jasné, že bude zapotřebí i asistence hasičů. „Všude byl nepořádek, nakonec se do místnosti museli dostat oknem. Tělo muže bylo částečně v rozkladu, částečně bylo mumifikované. Což podle přivolaného soudního lékaře odpovídalo tomu, že muž mohl zemřít 
v dubnu, jak uvedla manželka," konstatoval Jirouš. Soudní lékař také na místě při prvním ohledání vyloučil cizí zavinění a bylo zřejmé, že muž zemřel přirozenou smrtí. Což později potvrdila i nařízená soudní pitva.

Zápach v domě a nejbližším okolí byl naprosto nesnesitelný a hasiči si museli nasadit dýchací přístroje.

Ani v této chvíli se nechtěla manželka svého muže vzdát a aktivně jej bránila. Podle svých slov se o něj starala a denně jej omývala. Nakonec musela být zpacifikována a později skončila v psychiatrické léčebně.

Navzdory nezvyklým okolnostem se manželka snad kromě přestupku v rámci zákona o pohřebnictví ničeho nedopustila. Je tak pravděpodobné, že policisté případ v brzké době odloží. A zůstane jen podivná vzpomínka na lásku, kterou ani smrt nedokázala zmařit.