Žádná vražda, žádná přepadená banka či pumpa. Z tohoto pohledu by se mohl zdát uplynulý rok z hlediska kriminality na Nymbursku jako poklidný. Avšak nic není vzdálenějšího pravdě; zajímavých případů, kterými se museli místní kriminalisté v roce 2018 zabývat, bylo víc než dost. Vybrali jsme pro vás tři nejzajímavější. Ačkoliv, jak zjistí čtenáři při čtení následujících řádků, nakonec to budou vlastně případy čtyři.

Jeden z nejzávažnějších zločinů, který se letos na Nymbursku odehrál, policisté vyřešili v řádu desítek hodin. Za mřížemi skončil sedmatřicetiletý muž, který se pokusil v druhé půli srpna znásilnit mladou ženu, která se časně ráno vracela domů.

Otřesný skutek se stal u cyklostezky vedoucí od centra Poděbrad směrem ke čtvrti Kluk před šestou ranní. Muž na ženu surově zaútočil, strhl ji z přilehlé stráně a násilím se jí snažil přinutit k pohlavnímu styku. „Došlo ke spáchání zvlášť závažného zločinu násilného charakteru,“ potvrdil policejní rada Marek Šmíd.

Okamžitě po oznámení na místo dorazili policisté. Ti páskami vytyčili nezvykle velké území místa činu. „To se v průběhu dalšího vyšetřování ukázalo jako klíčové a zásadně napomohlo při dalším postupu,“ poznamenal Šmíd. Podle našich informací byl ve vytyčeném prostoru nalezen předmět, který měl být jedním z klíčových důkazů.

Část pátračů se okamžitě vydala prověřovat městský kamerový systém, na místě byl nasazen i psovod. „Jak ukázaly další hodiny prověřování, muž okamžitě po činu opustil lázeňské město a byl na útěku,“ uvedl policejní rada. O situaci byl informován tehdejší starosta města Ladislav Langr.

„Byl požádán, aby vzhledem ke stádiu prověřování zatím neposkytoval veřejnosti k případu žádné informace,“ řekl Šmíd.

Na sociální síti se rozjela diskuze o možném skutku a údajném tajení policejních informací. To ale policejní rada Marek Šmíd rezolutně odmítá: „Důrazně odmítám, že by bylo v zájmu policie zatajovat před veřejností informace o spáchaných trestných činech. Je třeba si uvědomit, že k informacím ze sociálních sítí se může dostávat i potencionální pachatel. Naší prioritou je nejprve odpovědět na sedm kriminalistických otázek, tedy kdo, co, kdy, kde, jak, čím a proč. My velmi důkladně zvažujeme, kdy a jaké informace veřejnosti poskytnout. V některých případech je spolupráce s veřejností velmi účinným nástrojem k dopadení pachatele, jindy však špatně načasované či unáhlené zveřejnění informací může hatit průběh pátrání a následného dokazování,“ vysvětluje policejní rada Marek Šmíd.

Zpět k samotnému případu. Nymburští operativci zjistili jen několik málo hodin po spáchání zločinu totožnost možného násilníka. „Průběžně jsme vyhodnocovali získané informace a po třech dnech jsme již šli najisto a muže zadrželi v jeho novém útočišti nedaleko Brna,“ uvedl šéf nymburských kriminalistů Pavel Semecký. Druhý den policejní komisař sdělil muži, který je občanem jednoho ze států Evropské unie, obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu znásilnění, za který mu v případě odsouzení hrozí až deset let trestu odnětí svobody.

Smrtelné nehody

Bohužel i v roce 2018 jsme zaznamenali v našem regionu několik velmi vážných nehod. Největší odezvu měly dvě tragédie, při nichž umírali lidé. První z nich byla celostátně medializovaná nehoda Jana Kočky mladšího, který 28. září časně ráno na dálnici zabil sebe i osmadvacetiletého řidiče dodávky, který byl jen ve špatnou chvíli na špatném místě.

Zběsilá Kočkova jízda kolem třetí ranní byla zaznamenána na dálnici D11 směrem od Prahy na Hradec Králové. Při předjíždění urazil jednomu z aut zpětné zrcátko a ujížděl dál. Se svým luxusním Mercedesem sjel na výjezdu u Vrbové Lhoty a z nepochopitelných důvodů se na přivaděči otočil a vyrazil zpět na dálnici, ovšem v protisměru. Jeho šílená jízda trvala necelé dva kilometry, než v obrovské rychlosti narazil do dodávky jedoucí ve správném směru, která se ve tmě nestačila vyhnout. Prudký náraz vymrštil oba řidiče z auta a ti na místě zemřeli. Jejich auta zachvátil požár a celá shořela. Jak prokázaly pozdější expertizy, Kočka měl v těle značné množství alkoholu i drogy.

Další tragédie se stala v závěru listopadu v zatáčce u Okřínka. Policisté se o nehodě dozvěděli před třetí ráno. „Nehoda byla ohlášena na linku 112 ve 2.43. Audi A4 vyjelo ze silnice a narazilo do stromu,“ řekla policejní mluvčí Lucie Nováková.

V autě seděly čtyři osoby. Pětadvacetiletá žena a pětatřicetiletý muž, kteří seděli na zadních sedačkách, zemřeli na místě. Třicetiletý řidič byl s těžkým zraněním převezen rychlou záchrannou službou do jedné z pražských nemocnic, kde však svým zraněním podlehl. „Třiadvacetiletý muž, který seděl vpředu na místě spolujezdce, vyvázl s lehkým zraněním,“ dodala Nováková. Posádka údajně mířila z jednoho zábavního podniku a podle dostupných informací při nehodě hrála roli nepřiměřená rychlost.

Vytuněný studentský minivůz

Na závěr největší kriminalistická kuriozita roku 2018. Řadu lidí provokoval sedmnáctiletý mladík, student jedné ze středních škol v Nymburce. Přes město i mimo něj jezdil velkou rychlostí díky speciálně upravenému autu, kterému se běžně říká pojízdná nákupní taška.

I samotní policisté měli podivný vůz už nějakou dobu „na mušce“, a tak 10. dubna proběhla akce zaměřená přímo na tohoto řidiče. Hlídka v civilu zaparkovala v místě bydliště mladíka a čekala, až nasedne do mopedauta a vyrazí do své školy. Právě u školy na něj čekala druhá hlídka dopravních policistů, aby provedli kontrolu vozidla.

Po celou dobu jízdy mladík překračoval nejen konstrukční rychlost vozidla, která je maximálně 45 kilometrů za hodinu, ale taktéž nejvyšší povolenou rychlost. Například v obci jel 68 km/h a mimo obec dokonce 95 km/h. To však nebyly jediné zadokumentované prohřešky. „Řidič nerespektoval dopravní značení „Stůj, dej přednost v jízdě“, nedával znamení o změně směru jízdy a páchal i jiné přestupky,“ uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.

Když mladík dorazil na určené místo, tedy před svou školu, druhá hlídka policistů ho při silniční kontrole vyzvala, aby vozidlo dopravil na technickou stanici k provedení kontroly technického stavu. A tam se nestačili divit! Mopedauto mělo mít v základu namontován slabý motor s automatickou převodovkou. „V tomto vozítku byl namontován osminásobně silnější motor s manuální převodovkou a spojkou. Navíc mělo nefunkční zadní brzdy, prasklý rám, nefungoval tachometr, na vozidle byly nepovolené pneumatiky a byly zjištěny další závažné a v podstatě život ohrožující nezákonné úpravy,“ konstatovala Potočná.

Mladistvému řidiči byl na místě odebrán řidičský průkaz a průkaz o registraci vozidla. Přestupek byl následně oznámen na příslušný městský úřad k jeho projednání, kdy mladíkovi hrozí maximální trest ve výši 10 tisíc korun a zákaz řízení. Taktéž byl za přestupek oznámen i provozovatel vozidla, kterému hrozí sankce ve výši až 100 tisíc korun.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY ROKU 2018
- v lednu policisté pátrali po sedmadvacetileté ženě. Našli ji v autě nedaleko Osečka, otrávila se výfukovými plyny
- v květnu se na kruhovém objezdu mezi Nymburkem a Všechlapy srazil autobus s kamionem. Výsledkem bylo 10 zraněných, z toho dva těžce
- v srpnu se v obci nedaleko Nymburka oběsila patnáctiletá dívka. Svoji sebevraždu vysílala na sociální síti v přímém přenosu
- v srpnu byl zadržen hotelový fantom, který se ubytovával v luxusních hotelích v Nymburce i Poděbradech, ovšem za služby neplatil
- v říjnu nalezl muž přestavující svůj rodinný dům v Městci Králové pod podlahou živou krajtu královskou. Odchyt proběhl bez problémů, později se přihlásil majitel uprchlého hada
- v listopadu objevili mladíci u Vesláku v Labi mrtvé tělo. Jednalo se o pohřešovanou ženu ze Slovenska