Za poslední dobu jde na Nymbursku zřejmě o krádež s nejvyšší škodou. Ze skladů firmy Agro Sokoleč zmizela semena pro letošní výsev. K vloupání došlo během velikonočních svátků. Podle policejní mluvčí Petry Potočné zatím neznámý zloděj překonal visací zámek u skladu osiv a sebral 46 balení po 50 tisících semenech kukuřice a 42 balení po 150 tisících semenech slunečnice.

„Následně vnikl do skladu chemikálií, kde odcizil blíže nespecifikované množství postřiku na rostliny," řekla policistka.

Protože byla výše škody stanovena na 1,1 milionu korun, případ převzali nymburští kriminalisté.

Ředitel společnosti Milan Spremo přemýšlí, kdo může za krádeží stát. Podle jeho mínění jde o organizovanou skupinu, která může mít vazby až do zahraničí, konkrétně do Polska. Rozhodně prý za krádeží nestojí konkurenční firmy z okolí.

„Není to ojedinělá krádež tohoto typu, podobné případy jsou u nás už zachyceny. Nechci nikoho obviňovat bez důkazů a říkat, že by za tím mohli stát lidé spojení s dodavatelskými firmami. Faktem však je, že se to stává velmi krátce po nákupu a závozu těmito věcmi," přemítá ředitel sokolečské společnosti.

Podle jeho slov se taková krádež dá lehko uskutečnit třeba s dodávkou. Statisíce semen jsou v relativně malých pytlích, jejich hodnota je přitom obrovská.

Tentokrát však přibližně dvě třetiny škody tvoří zmizelé postřiky. „Stojí za tím lidé, kteří chemii velmi dobře rozumí. Šlo o koncentráty v kanystrech," vysvětlil ředitel firmy. Právě škoda na těchto chemikáliích se vyšplhala na přibližně 700 tisíc korun. Co znamenají následky krádeže pro firmu? „Je to velmi citelná ztráta, pochopitelně. Musíme všechno nakoupit znovu," konstatuje Milan Spremo. I přes značnou škodu to však podle něho společnost nepoloží.