Úsek za Loučení, směr od Chudíře. Před několika týdny na místě policisté vyšetřovali hrůzostrašně vypadající dopravní nehodu. Volkswagen Golf sjel ze silnice na poměrně přehledném lesním úseku a vlevo narazil do stromu. Záchranka ošetřila dva zraněné. Důvod nehody? „Strhnul jsem řízení kvůli přebíhající srně,“ vysvětluje řidič policistům.

Podobných případů registrují policisté ročně tisíce a další tisíce jich řidiči raději ani nenahlásí. A právě teď začíná období, kdy střetů se zvěří z pochopitelných důvodů výrazně přibyde.

„Je to dáno na jedné straně přirozenou migrací zvěře, na druhé straně zvýšeným počtem aut na silnicích, včetně nárůstu kamionové dopravy,“ uvedl Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

Jak se zachovat v případě bezprostředně hrozícího střetu se zvířetem? „Nejnešťastnější volbou by bylo strhnout řízení jiným směrem,“ řekl šéf nymburské dopravky Miroslav Soukup.

U menší zvěře je rozhodování jednodušší. Raději riskovat srážku se zvířetem, než ohrozit životy cestujících v autě. „V takových případech je třeba využít brzdy, které jsou dnes mnohem kvalitnější, než před několika lety,“ říká Soukup.

Na vlastní kůži podobné rozhodování zažil automobilový spolujezdec Jan Slavík. „Vezl jsem manželku, přede mnou zajíc. Napravo stěna domu, v protisměru auto. Přece ženu nezabiju! Nakonec jsme zvíře dokonce o kousek minuli. Ale ty dvě vteřiny rozhodování, co dělat, byly strašně dlouhé,“ vzpomíná na dramatickou chvilku účastník automobilových soutěží.

U větších zvířat jako jsou srny nebo divočáci, je rozhodování ještě složitější. I v tomto bodě se ale odborníci shodují, že není vhodné strhávat řízení. „Většina řidičů reaguje tím, že prudce sešlápne spojku a brzdu. Jenže v tomto okamžiku se stává vozidlo neovladatelným. Je nutné v takové situaci zachovat klid, pedál brzdy včas odbrzdit a teprve potom se překážce vyhnout,“ radí Šilha.

„Určitě je důležité v takové situaci myslet a neztratit hlavu,“ přitakává Soukup. „Asi nejdůležitější je jezdit pomalu,“ uzavřel Slavík.
Všichni se však shodli na tom, že univerzální řešení pro tyto situace neexistuje.