Poškození trafostanice a následná krádež kabelů s barevnými kovy.

Přesně o to se pokoušeli v pondělí dva mladíci z Nymburska ve věku 19 a 20 let, kteří pomocí kovové palice rozbili tranformátor pár metrů od přejezdu a pokoušeli se ukrást kabely. Jenže ještě než je stihli všechny odstříhat, na místě je zadržela policejní hlídka ze Sadské.

Co by se stalo, pokud by skutečně zloději vyřadili transformátor z provozu? „Došlo by k náhradnímu způsobu řízení provozu. Staršímu a více závislému na lidském faktoru, takže pravděpodobnost přímého ohrožeností bezpečnosti by byla mnohem větší,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

V daném případě došlo pouze k zhruba pětiminutovému zdržení jednoho z projíždějících rychlíků a provoz na trati ohrožen nebyl. Škoda způsobená poničením transformátoru byla vyčíslena na 60 tisíc korun.

Oba mladíci byli v úterý ráno převezeni na územní odbor police v Nymburce a obviněni z několika trestných činů. „Byli obviněni ze zločinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení a přečinů poškozování cizí věci a krádež ve stádiu pokusu spáchaných ve spolupachatelství. Hrozí jim až šest let vězení,“ řekla mluvčí nymburských policistů Petra Potočná.

Zástupci Českých drah by však byli ještě přísnější. „V tomto případě budeme usilovat o to, aby byl případ překvalifikován na obecné ohrožení. Nejenže hrozily problémy na trati, ale také byly obnaženy některé díly na elektrickém obvodu, které mohly způsobit zranění dalším osobám,“ vysvětlil Halla.

Policisté připouštějí, že případ může být překvalifikován. „Celou věc budeme ještě diskutovat se státní zástupkyní a nelze vyloučit, že případ bude skutečně překvalifikován na obecné ohrožení. V takovém případě by hrozila trestní sazba do osmi let,“ doplnila Potočná.

Při zadržení bylo zajištěno také auto, kterým se mladíci na zlodějské výpravy přesunovali. Jde o starý bílý opel. „Zřejmě bude podán návrh na propadnutí auta státu,“ doplnila Potočná.

Při výslechu obou mladíků se ukázalo, že hloupý pokus o krádež barevných kovů u přejezdu není jejich jediným prohřeškem. „Ukazuje se, že mají na svědomí minimálně další dvě krádeže. Jednou z nich je krádež traverz ze stavby. Je možné, že budou zjištěny i jejich další delikty,“ uvedl vedoucí policistů na Nymbursku Jiří Fejfar.

Podobné pokusy o krádeže kabelů na železnici bohužel nejsou poslední dobou výjimečné a nezřídka skutečně ohrožují bezpečný provoz na dráze. Přitom chytit zloděje se daří spíše výjimečně. O to cennější je dopadení darebáků v tomto případě.