Většinou z Prahy jezdili do Sadské drogově závislí pro své dávky oblíbené drogy. Nejednalo se však jako ve většině podobných případů o pervitin. Alespoň ne především. K manželům se sjížděla klientela užívající jednu z nejhorších a nejnebezpečnějších drog – heroin. A to ve velkém.

Kriminalisté sledovali manžele pocházející z řad místních Romů několik měsíců. „Sledovali jsme je zhruba od letošního června. Pravdou je, že to dělali dost okatě,“ řekl kriminalista Jiří Svěcený.

Klec spadla v pátek. Zhruba desítka kriminalistů se kolem jedné odpolední vydala na zásah. „Počkali jsme si na jednu ze smluvených předávek. Čtyřiatřicetiletého muže jsme zadrželi mimo obec. Pak následovala domovní prohlídka, při které byla zadržena jeho o pět let mladší manželka,“ popsal zásah kriminalistů Svěcený.

Při domovní prohlídce byly zajištěny tři gramy heroinu a zhruba stejné množství další látky, u níž je podezření, že se jedná o pervitin. „Ale to zatím není potvrzené,“ upozornil kriminalista.

Soudkyně o víkendu přistoupila na návrh kriminalistů a oba manželé byli vzati do vazby. „Mohu potvrdit, že manželé jsou ve vazbě. Oba víceméně odmítají vypovídat. V letošním roce se jedná už o několikátý případ na Nymbursku s drogovou problematikou, který byl odhalen,“ připomněl mluvčí nymburského soudu Jiří Nápravník.

Policisté od páteční akce vyslýchají svědky. Na základě jejich výpovědí už vědí, že povedený pár se distribucí heroinu přiživoval nejméně od loňského podzimu. Zatím není známé přesné množství drogy, které rukama obou dealerů prošlo. Vyšetřovatelé však už vědí, že gram heroinu prodávali v relaci od 1 000 do 1 500 korun. „Celkem si tak za zmíněné období měli přijít na částku nejméně 500 tisíc korun,“ uvedl Svěcený.

Kriminalisté také chválí všímavost obyvatel Sadské. „Dělali to tak nápadně, že i místní zaregistrovali nepořádek a to, že se něco v tomto ohledu děje. A také si na to stěžovali,“ kvitují s povděkem nymburští kriminalisté.

Co oběma drogovým dealerům hrozí? V současné době jsou stíháni podle paragrafu o nedovolené výrobě, držení a distribuci omamných látek a jedů. „Podle stávající kvalifikace jim hrozí maximální trest 10 let za mřížemi. Je však možné, že případ bude překvalifikován kvůli množství drogy do další kategorie, kde jim hrozí až 12 let,“ konstatoval Svěcený.

Už soudce Nápravník narazil na fakt, že v letošním roce se nejedná o ojedinělý úspěch nymburských kriminalistů v pátrání po delikventech v drogové problematice.

Na konci března proběhla podobná razie v dnes již neexistujícím „domě hrůzy“ v Městci Králové, kde přebývala nepřizpůsobivá komunita Romů. O tom, že obyvatelé domu se živí prodejem drog, si cvrlikali vrabci na střeše. Policejní razie tuto skutečnost potvrdila.

Ve vazbě skončila padesátiletá žena a její pětadvacetiletý syn. V druhé polovině loňského roku měli získat za prodej pervitinu nejméně 100 tisíc korun.