Z návrší Kalvárie od kamenného kříže s Kristem zmizela kompletní pískovcová ohrada. Podle prvních odhadů měla cenu asi 200 tisíc korun. Policisté i starosta Dymokur hledají svědky, kteří si mohli všimnout, jak zábradlí někdo rozebírá a odváží.

Ke krádeži došlo v pátek nebo sobotu. „Zloděj odcizil z prostoru kolem sochy Krista pískovcové zábradlí z roku 1866. Zábradlí tvořily čtyři části a čtyři sloupky spojené kovovými kramlemi,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Na zloděje se zlobí i starosta Dymokur Pavel Ambrož a spolu s policií hledá svědky krádeže. „Hledáme svědky, zejména z ulice Velký Průhon, kteří si všimli v pátek nebo sobotu něčeho podezřelého k dané krádeži, aby to nahlásili starostovi obce na telefon 724 181 704,“ žádá starosta, který výzvu pověsil na stránky obce.

Zatím prý nemá tušení, kdo něco podobného mohl udělat. „Opravdu nevím. Jediné, co jsem mohl udělat, je ohlásit to na policii v Městci Králové,“ říká starosta a věří, že se zloděje podaří dopadnout.

Jaký motiv mohl mít zloděj pískovcové ohrady? A co se dá s takto získanou věcí udělat? Zeptali jsem se kameníka Jindřicha Nováka z Městce Králové. „Pokud se jednalo o překupníky, pak to mohou jako materiál nabídnout dál, ale za to by asi moc peněz nedostali. Spíše bych to viděl na krádež na objednávku. Prostě se to někomu líbilo a chce si to dát na svoji zahrádku. Nakonec se divím, že tam zůstala ta socha,“ říká Novák.

Návrší Kalvárie je jihozápadně od Dymokur směrem na Vestec a na něm stojí na starobylém podstavci s reliéfem světice kamenný kříž s ukřižovaným Kristem. Pochází z roku 1866. Až do víkendu kolem něj bylo pískovcové zábradlí.

Krádeže podobných věcí nejsou obvyklé. Zloději se většinou u posvátných míst zaměřují na samotné umělecké předměty, jak už naznačil městecký kameník.

Právě takovou zkušenost mají z listopadu loňského roku v nedaleké Opočnici. Tam zmizela pozlacená soška Krista. „Z nedávno opraveného pomníku, jehož vrcholem byl litinový kříž s pozlaceným Kristem a hlavami tří svatých postav, horní dvě třetiny kříže zmizely. Někdo je ulomil a odnesl,“ konstatoval místostarosta Opočnice Rostislav Dvorský.

Vedení obcí i policie přiznávají, že na podobné zloděje jsou často krátcí. Krádeže se většinou odehrají beze svědků.