Zvláštní jsou také věci, které si lumpové ze zbrojnic odnášejí. Pro člověka neznalého jsou to takřka bezcenné věci, pro samotné hasiče však mají těžko vyčíslitelnou hodnotu.

Konkrétně v Dlouhopolsku. Do místní zbrojnice se zloděj dostal v noci na středu. „Vypáčil dveře do zbrojnice a dostal se do skladu techniky. Odcizil kanystr s 10 litry benzinu a tašku se zásahovou hasičskou přilbou,“ řekla mluvčí nymburských nymburských policistů Petra Potočná.

Motiv pro krádež zásahové techniky je těžko pochopitelná. „Ještě kdyby to byly historické záležitosti, ty by se asi daly zpeněžit mezi některými sběrateli. Ale takhle…,“ podivuje se jeden ze současných hasičů.

Podobnou zkušenost mají také hasiči v Sánech. Před necelými 14 dny se do jejich zbrojnice také podíval zloděj. „Z hasičské zbrojnice se dostal do klubovny, kde z vitríny vzal medaili za umístění v hasičské soutěži,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Tuzarová. Jenže nezůstalo pouze u medaile. Zloděj si bez skrupulí přivlastnil také strožitnou helmu a motor s plovoucím čerpadlem.

Škoda je v daném případě vyčíslena na 68 500 korun,“ doplnila policistka.