Nechci slevu zadarmo. Legendární hláška z povídky Šimka a Grossmana Výlet do Zoo vyvolává úsměv. Ten však rozhodně ztuhl na tváři šoféra, který se podobným způsobem jako hrdina povídky snažil řešit situaci po překročení povolené rychlosti v obci.

Nabídnutý úplatek policista odmítl, navíc si hříšníka nahrál na diktafon. Tomu tak hrozí až pětiletý trest!

K situaci došlo poslední březnový den, tedy v úterý zhruba deset minut po poledni. „Jedenačtyřicetiletý cizinec za volantem Mercedes Benz byl zastven hlídkou dopravní policie na Dlouhopolsku. Šoférovi bylo oznámeno, že značně překročil povolenou rychlost,“ uvedla policejní mluvčí Petra Potočná. Podle našich informací se jedná o Ukrajince trvale žijícího na Nymbursku.

Policisté chtěli situaci řešit na místě blokovou pokutou 1 tisíc korun. „V tu chvíli řidič nabídl policistovi úplatek 500 korun. Ten však rozhovor zaznamenal na diktafon. Řidič svoji nabídku několikrát opakoval,“ řekla Potočná.

Muži bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu podplácení. Jelikož je policista veřejným činitelem, hrozí řidiči v případě odsouzení jeden rok až pět let ve vězení.

Podle zástupce šéfa dopravky Tomáše Nermutě se s nepřímými nabídkami na úplatek policisté setkávají relativně často. „Řidič se zeptá, zda by to nešlo vyřešit jinak. To se však v rámci zákona nedá považovat za uplácení,“ vysvětlil Nermuť.

Policisté zkrátka odpoví, že jinak by se to vyřešit nedalo a dál mají věci standardní průběh. „V případě tohoto muže to však bylo jinak,“ poznamenal zástupce šéfa dopravky.

Takto „natvrdo“ řešené případy uplácení se na Nymbursku nevyskytují často. Poslední zveřejněný případ se stal už před několika lety. To však neznamená, že by korupce mezi řidiči neexistovala. Jenom se to tak podle zákona prostě brát nedá.

Část rozhovoru policisty a řidiče

Policista: Napíšeme složenku.
Řidič: To nějak jinak srovnáme.
Policista: Jak srovnáme?
Řidič: Vy mě nazastavili a dám vám pětikilo.


⋌Zdroj: Policie ČR