Nevídaný příběh se odehrál v průběhu minulého týdne v jednom rodinném domě v Choťánkách.

Dvojice zlodějů jej navštívila hned několikrát. Jen pár hodin po poslední návštěvě si však pro ně přijeli policisté.

Poprvé se šestadvacetiletá žena a sedmatřicetiletý muž dostali do domu v pondělí 7. března. Majitelé v té době nebyli doma, vrátili se až ve čtvrtek.

„Dvojice přelezla plot, vypáčila u domu zadní dveře a uvnitř všechno prohledala,“ líčí začátek vloupání policejní mluvčí Petra Potočná. Napoprvé našli kovový trezor, který s použitím násilí otevřeli a byli příjemně překvapeni. „Uvnitř nalezli hotovost 300 tisíc korun a 6700 eur. Peníze ukradli a začali využívat pro svoji potřebu,“ uvedla Potočná.

O tom, že si věděli rady, jak s ukořištěnými penězi naložit, svědčí fakt, že muž si během několika hodin pořídil BMW, za které zaplatil 55 tisíc korun a kterým se později k domu pro další lup vraceli.

Do dočasně prázdného domu se vrátili ještě ve středu a ve čtvrtek. Cestičku už měli vyšlapanou přes zadní vypáčené dveře a dobře věděli, pro co se vrací. Lidově řečeno, dům doslova vybílili. „Odvezli například televizi, notebook, foťák, počítač, kufr na kolečkách, lyžařské boty nebo různé nářadí. Celková škoda byla vyčíslena na 511 tisíc korun,“ konstatovala policejní mluvčí.

Jak už bylo řečeno, zloději byli naposledy v domě 10. března. V ten den se také vrátili majitelé domu, čtyřiapadesátiletý muž a jeho o dva roky starší manželka. Vykradení domu pochopitelně okamžitě nahlásili na policii. Ta se opravdu činila. „Na základě zajištěných stop a ohledání místa činu byli oba zloději, muž i žena, zadrženi jedenáct hodin po ohlášení celé věci na policii. Zadrženi byli téhož dne v 17.50,“ doplnila Potočná.

Jak ukázalo další vyšetřování, oba zloději nebyli žádní amatéři. Za zlodějinu už byli oba v předchozích třech letech trestáni, a proto nepřekvapí ani fakt, že na muže byl podán návrh na vzetí do vazby, který soud akceptoval. „V sobotu byl převezen do vazební věznice v Hradci Králové. Oběma hrozí trest až ve výši osmi let,“ řekla policistka.

Relativně spokojeni mohou být nakonec i okradení. Při domovních prohlídkách byla většina věcí i peněz nalezena a bude vrácena majitelům. Chybí jen část peněz, které povedený párek stihl utratit a také částka za pořízení BMW. „Vozidlo bylo zabaveno a byl podán návrh, aby bylo použito k zajištění nároku poškozeného,“ uvádí policejní mluvčí.

Což přeloženo do běžné češtiny znamená, že okradený patrně místo části ukradených peněz dostane bavoráka, který si zloděj za jeho peníze koupil.