Rozmlácené kasičky u výběhů geparda a gibonů. To objevil pár hodin po začátku nového roku majitel a provozovatel zoologické zahrady v Chlebích René Franěk. „Jsou to kasičky, do kterých návštěvníci hází příspěvky na chov zvířat, u jejichž výběhů se nacházejí. V našem případě geparda a gibonů. V kasičce u geparda bylo asi 1500 korun, u gibonů asi 500 až 1000 korun,“ říká Franěk, který je z chování zloděje znechucen.

Případem se pochopitelně zabývá také policie. „K události došlo v době od 29. do 30. prosince. Zatím neznámý zloděj překonal oplocení zoo, poškodil visací zámek u vstupu a vnikl k výběhům, u nichž byly kasičky. Ty poškodil a vzal z nich hotovost asi 2500 korun,“ řekla mluvčí nymburských policistů Zuzana Tuzarová.

Podel Fraňka je zlodějem někdo z těch, kteří jeho zoo dobře znají a pohybovali se v ní. „Zasloužil by s prominutím nakopat,“ zlobí se majitel zoo.

Zároveň však chystá nový systém, do kterého budou moci dobrovolní dárci na provoz zahrady přispět. „Je to německý patent z drážďanské zoo, který už mám objednaný. Bude to takový velký umělý trychtýř, do kterého spustíte minci po dráze ve tvaru sloního chobotu, a ta mince pak ještě nějaký čas krouží po stěnách onoho trychtýře, než dojede ke dnu, kde je malý otvor, kam propadne. Je to efektní, ale také velmi drahé,“ říká Franěk.

Pro něj to bohužel není první zkušenost s podobnou krádeží. „Měli jsme před časem pokladničku s dobrovolným vstupným. Bohužel jsem se přesvědčil, že takové lidumilství nefunguje. Po čase tu pokladničku někdo odnesl i s penězi,“ krčí rameny provozovatel zoologické.

Zoo v Chlebích je jednou z nejmenších v Čechách. Už několik let si však drží velmi slušnou návštěvnost kolem 40 tisíc návštěvníků ročně. Každoročně připravuje novinky nejen v chovu zvířat. Poskytuje pomoc a využití dovedností také mentálně či tělesně handicapovaným dětem. Každé léto se také v zahradě koná divadelní představení.