Že šli kontroloři opravdu po sedadlech určených pro zábavní atrakce, a to kvůli podezření na porušení práv duševního vlastnictví, potvrdila ve středu Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel. A celníci jsou přesvědčeni, že na nelegální napodobeniny skutečně kápli.

„Celní úřady pro hlavní město Prahu a Středočeský kraj zkontrolovaly dva výrobní areály, v nichž dochází k montáži sedaček na pouťové atrakce,“ uvedla Prudičová. Pro prohlídce pražské provozovny celníci 32 sedaček zabavili – kvůli podezření, že porušují práva k průmyslovému vzoru kolotočového sedadla s bezpečnostním postrojem, jehož majitelem je výrobce atrakcí z Brandýsa nad Labem; společnost Fun Light Amusements.

Originální sedačky se mohou mírně lišit provedením podle požadavků odběratele, nicméně cena jedné dosahuje kolem tisíce eur. Z toho se také odvíjí vyčíslená výše škody. „Pokud by zboží bylo uvedeno na trh, vznikla by majiteli průmyslového vzoru škoda vyšší než 800 tisíc korun, vyjádřeno v cenách originálních výrobků,“ připomněla ve středu Prudičová.