K tomu není navíc zapotřebí speciálních léků. Většinou postačí ty, které jsou standardně součástí domácích lékárniček. Deník níže nabízí základní přehled léčivých látek, kterými lze úspěšně potlačit hlavní příznaky nemoci – těmi jsou bolest svalů, kloubů či hlavy, kašel, rýma a také horečka. "Tím nejdůležitějším je ale klidový režim a dostatečný příjem tekutin," nabádá 1. místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Václav Šmatlák. 

Prevence

U lidí, kteří nejsou alergičtí na jód, je vhodné ústní dutinu vyplachovat přípravkem likvidujícím viry. „Doporučuji kloktat organicky vázaný jód. Kloktadla, jako je například Jox. Tím lze snížit potencionální virovou nálož v dutině ústní a ve vstupu do dýchacího a zažívacího traktu,“ doporučuje lékař imunolog z výzkumného centra Recetox Masarykovy univerzity v Brně Vojtěch Thon.

Omikron zavírá školy. Žáci přechází na distanční výuku.
PŘEHLEDNĚ: Omikron zavírá školy. Jak a kde rodiče požádají o krizové ošetřovné

Základem je včasná léčba

Onemocnění covid-19 – i když jde o omikron-  je podle lékařů stále zrádné. Obtíže s fatálními následky dokáže vyvolat i u zcela zdravých jedinců. Profesor Thon proto radí neotálet především u rizikových pacientů.

„Doporučuji, pokud má pacient první příznaky onemocnění, nasadit lék Montelukast. Jedná se o velmi jemný lék pro léčbu astmatu. Dokáže tlumit zánětlivou reakci a brání i fibrotizaci plic. Rizikovým pacientům bych jej doporučil preventivně v době, kdy je epidemie na vzestupu. Lék má navíc minimum nežádoucích účinků, je v tabletách, mohou ho užívat těhotné ženy i děti,“ říká imunolog Thon.

Lék je pouze na předpis lékaře. 

Kašel

Jedním z nejčastějších příznaků nemoci covid-19 ve variantě omikron je kašel. V domácí lékárničce by tak rozhodně neměl například chybět lék na potlačení suchého dráždivého kašle. Být jím může například klasický Stoptussin nebo Tussin. Naopak pomoc s vykašláváním při vlhkém kašli lékaři doporučují běžné léky jako je ACC long či Mucosolvan.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích
Omikron už přepisuje české rekordy. Nejvíc se šíří mezi středoškoláky

Horečka

„Horečka není zase až takovým typickým příznakem pro toto onemocnění. Když už je, pak není příliš vysoká. Na její léčbu jsou vhodné léky s účinnou látkou paracetomol, tedy klasicky Paralen, Panadol atp.,“ říká praktický lékař Václav Šmatlák.

Bolesti

Stejně jako v případě chřipky či jiného virového onemocnění, i při nemoci covid-19 se pacienti potýká s bolestmi kloubů, svalů či hlavy. Pro potlačení těchto příznaků je vhodné užít ibuprofen (Ibalgin) či Paralen. V případě silnějších bolestí lze pak využít i přípravky ve formě léčivých krémů či gelů. Zabírají rychleji. „V lékárnách poradí s výběrem i silnějších léků,“ konstatuje Šmatlák.

Vitamíny

Konzumovat vitamíny by mělo být samozřejmostí v průběhu celého roku. Nicméně zejména v období chřipek je žádoucí tělu dopřát hlavně vitamín C a D. Podporují totiž imunitní systém. Proti únavě je zapotřebí doplňovat hořčík a železo. Nejideálnějším způsob je ve formě pestré stravy.

Testování ve firmách. Ilustrační foto
Nová pravidla: Karanténa pro očkované, testování v práci a nemocenská přes SMS

Léčba u dětí

De facto je stejná jako u dospělých. "Z volně prodejných léků potřebují mít rodiče doma při léčbě omikronu ibuprofen nebo paracetamol," vysvětluje pediatr a virolog Daniel Dražan. 

Kdy volat lékaře či záchranku?

Zdroj: DeníkStane se, že běžné medikamenty nezabírají, a naopak se léčba dalšími komplikacemi ztěžuje. V tom případě je nutné vždy volat lékaře, anebo rovnou záchranku. Přesnou definici, kdy volat, ale lékaři nedávají. "Je to hrozně individuální. Někdo již jen rychleji dýchá a myslí si, že se dusí," objasňuje prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý.

Právě záchranáři podle něj vyjíždějí k pacientům s dušností, tlaky a bolesti na prsou. Jedna rada přesto existuje. "Pokud dotyčný na jedno nadechnutí nezvládne napočítat do deseti, pak určitě volat svému lékaři, popřípadě záchranku," prozrazuje jednoduché pravidlo lékař Václav Šmatlák.