Jak správně pečovat o střevní mikrobiom?

Zdroj: Youtube

Přemnožené plísně nezahálejí

Co způsobuje přemnožení plísní a kvasinek ve střevech? Nejčastěji je to oslabený imunitní systém a nezdravý životní styl.

Pokud se plísně v organismu přemnoží, nezahálejí: začnou postupně bujet a mohou se ze střeva šířit krevní, lymfatickou nebo přímou cestou. Některé z nich dokonce dokážou provrtat stěnu orgánu a rozšířit se na jiný.

Ze střeva se plísně mohou jednoduše dostat do močového traktu a na pohlavní orgány, kde vyvolávají zánět nebo jiné potíže.

K nejběžnějším plísním řadíme Candidu albicans (dále jen kandida) . „Pokud imunitní systém funguje optimálně, je tento typ kvasinkové infekce jen zřídka závažný. Pokud však imunitní systém nefunguje správně, může kandidová infekce migrovat do jiných oblastí těla a působit vážné problémy,“ píše web Dr. Axe, který se zaměřuje na zdraví a výživu.


Nahrává se anketa ...

Kandidy jsou adaptované na člověka a bývají i příčinou nemocničních nákaz. Pokud se kandida v těle vymkla kontrole, jde o chronický zdravotní stav.

„Postižený člověk může kromě jiného zjistit, že se u něj vyvinula nová citlivost, alergie nebo intolerance na různé potraviny. Mezi tyto potraviny patří mléčné výrobky, vejce, kukuřice a lepek,“ upozorňuje Dr. Axe.

Co může vyvolat kandidózu

Podle webu Medicine Net, který se zabývá zdravím a léčivy, může kandidóza ve střevě dokonce způsobit vzplanutí zánětlivých nemocí trávicího traktu, jako jsou ulcerózní kolitida a Crohnova choroba.

Příznaky plísně ve střevě:

 • průjem, zácpa, nadýmání
 • velká chuť na sladké
 • vyrážka na střevním vývodu
 • bolesti žaludku, zápach z úst
 • náchylnost k infekcím
 • astma, ucpaný nos, záněty uší
 • přehnaná únava, slabá soustředěnost
 • zapomnětlivost, náladovost
 • bolesti svalů a kloubů
 • vytrvalá nadváha a neúčinné diety
 • mžitky před očima, třes svalů, pocit hladu
 • zhoršená kvalita pleti a vlasů

Podle odborníků patří infekce způsobené kvasinkami nebo plísněmi mezi nové civilizační choroby. Vedle střev mohou napadat i kůži či dutinu ústní. Dnes podle odhadů tyto infekce postihují každého třetího člověka. Pokud se neléčí, mohou přejít do chronického stádia.

K prvotní úlevě při úzkostných pocitech vyzkoušejte levanduli, která je známa pro svou schopnost redukovat úzkost a napětí.
Tato běžná bylinka pomáhá léčit úzkosti a napětí. Leckdy se vyrovná i lékům

Plísně, které se přemnoží ve střevech, mohou přejít do močových cest nebo pohlavních orgánů a způsobit u žen opakované záněty, výtoky a u mužů záněty prostaty.

Tady se však nemocní ocitají v bludném kruhu, protože lékaři tyto záněty léči antibiotiky, které sice pomohou, ale současně zhorší stav střev, způsobí přemnožení plísní, a to může opět vyvolat zánět, který se časem může stát chronickým.

Co může způsobit kandidózu

 • Zánět střev
 • Cukrovka, která zvyšuje hladinu cukru v krvi a vytváří příznivé prostředí pro tvorbu plísní
 • Antibiotika, zvláště širokospektrá, zabíjejí ve střevech mnoho dobrých bakterií, které  bojují proti kandidóze
 • Užívání steroidů může ovlivnit imunitní systém
 • Protirakovinné léky ovlivňují imunitní buňky a zvyšují riziko hromadění bakterií.

Jak se zbavit kandidy

Plíseň může potvrdit lékař pomocí krevních testů či rozboru stolice. Léčba plísňových nemocí je však obtížná a vyžaduje hodně trpělivosti a pečlivosti. Vedle léků můžeme přebytečnou kandidu podle odborníků vyloučit z organismu i prostřednictvím upraveného stravování. Web Dr. Axe doporučuje dietu nebo očistu organismu.

Očista organismu

První očistný proces se provádí prostřednictvím tekutin a trvá den až dva. „Připravte si zeleninový vývar z bio cibule, česneku, celeru, kapusty, mořské soli a čisté vody. Nechte provařit a sceďte,“ radí web.

Pro udržení dobré mikroflóry ve střevech pomáhají probiotika, jako je jogurt či kefír, nebo fermentované potraviny, například kysané zelí a kimči.Pro udržení dobré mikroflóry ve střevech pomáhají probiotika, jako je jogurt či kefír, nebo fermentované potraviny, například kysané zelí a kimči.Zdroj: ShutterstockPo celý den popíjejte teplý vývar a k tomu hodně vody, abyste pomohli tělu vyloučit všechny toxiny. Proces můžete opakovat vždy po několika týdnech.

Druhý očistný proces používá dušenou zeleninu. Může být samostatný nebo navazovat na očistu tekutinami. V čem spočívá?

„Pokud z jídelníčku na pět dní vyloučíte obiloviny, ovoce, cukry, škroby a alkohol, bude to velký pokrok proti přemnožení kandidy,“ vysvětluje Dr. Axe.

Místo toho jezte pět dní dušenou organickou zeleninu, ale vyhněte se škrobové zelenině, jako je mrkev, ředkvičky, řepa, brambory a sladké brambory.

Každý rok je v České republice zjištěna rakovina tlustého střeva asi u 8 000 osob a přes 3000 pacientů na toto onemocnění v naší zemi umírá.
Jak poznat nádor střev a konečníku? Varovné signály jsou jasné, málokdo je zná

Pokračujte také v pití velkého množství čisté vody, abyste pomohli vyplavit z organismu kandidu a toxiny.

Jednou denně si můžete dopřát salát z listové zeleniny přelitý jen trochou kokosového oleje a jablečného octa nebo nebo citronové šťávy.

Dieta proti kandidě

Dieta vychází ze základního principu - vyhladovět plísně a kvasinky, a tak zabránit jejich dalšímu množení. Prvním krokem diety je posílení imunitního systému vyloučením cukru, alkoholu a rafinovaných sacharidů. V jídelníčku je nahradíte teplou vařenou bio zeleninou včetně mrkve, brambor, luštěnin, dýně, řepy či kukuřice.

Pro udržení dobré mikroflóry ve střevech pomáhají probiotika, jako je jogurt či kefír, nebo fermentované potraviny, například kysané zelí a kimči.Pro udržení dobré mikroflóry ve střevech pomáhají probiotika, jako je jogurt či kefír, nebo fermentované potraviny, například kysané zelí a kimči.Zdroj: Shutterstock„To by měly být hlavní zdroje sacharidů, které uspokojí i vaše chutě na sladké,“ radí Dr. Axe. Studená jídla by se měla konzumovat nejvýše jednou denně, příjem ovoce a přírodních sladidel, například medu, by měl být nízký. Vyhněte se banánům, které jsou pro plísně výbornou výživou.

Pro udržení dobré mikroflóry pomáhají probiotika, jako je jogurt či kefír, nebo fermentované potraviny, například kysané zelí a kimči.

S kandidou může díky svým antimikrobiálním vlastnostem účinně bojovat také kokosový olej, účinnými zabijáky parazitů a plísní jsou i hřebíčkový olej, oreganový olej a myrhový olej. Pomáhá rovněž ostropestřec mariánský, který čistí játra od léků a škodlivých látek, a vitamin C, který pomáhá obnovit imunitní systém.

Jak zařazovat fermentované potraviny do jídelníčku:

Příznaky vymírání kandidy nejsou příjemné

To, že kandida odchází z těla, je dobré. Příznaky čištění organismu však mohou být nepříjemné. Rychlé vyhubení kandidy vytváří metabolickou reakci, která uvolňuje do těla více než sedmdesát druhů toxinů.

Tento proces může mít různé příznaky, mezi které patří:

 • Zhoršená funkce mozku
 • Bolest hlavy
 • Únava
 • Závrať
 • Střevní potíže včetně nadýmání, plynatosti, zácpy a nevolnosti
 • Pocení a horečka
 • Sinusová infekce
 • Vyrážka
 • Příznaky podobné chřipce

Tyto příznaky obvykle odezní za sedm až deset dní. Už za několik týdnů pocítíte úlevu a všimnete si zvýšené energie a soustředění.