O výsledcích výzkumu japonských vědců z Kyoto Prefectural University of Medicine informovala agentura Reuters.  Vědecké testování se zaměřilo především na odolnost jednotlivých variant koronaviru při kontaktu s plastem a lidskou kůží.

„Na plastovém povrchu byly průměrné doby přežití původního kmene a variant Alpha, Beta, Gamma a Delta 56 hodin, 191,3 hodin, 156,6 hodin, 59,3 hodin a 114 hodin,“ uvedli vědci. Omikron ale dokázal přežít 193,5 hodiny. Tedy více než osm dní.

ON-LINE ke covidu čtěte ZDE

Výzkum také probíhal na kůži nebožtíků. Na ní se ale viru nedařilo tolik, jako na umělém povrchu. I tady se prokázalo, že omikron ze všech varianta přežívá nejdéle, šlo ale jen o 21 hodin. Japonští vědci proto také došli podle Reuters k závěru, že právě vysoká odolnost a dlouhá doba přežití je jedním z hlavních důvodů, proč je omikron globálně dominující variantou.

Podle virologa a vědeckého pracovníka České zemědělské univerzity Jiřího Černého je schopnost dlouhého přežití pro omikron příznačná, hlavní důvod jeho rozpínavosti ale zůstává v něčem jiném.

Restaurace v době covidu. Ilustrační foto.
PŘEHLEDNĚ: Jaká opatření vláda ruší, jaké zákazy budou zatím platit dál

„Jako hlavní výhodu varianty Omikron bych i nadále viděl spíš to, že nakažení jedinci začínají velmi rychle produkovat velké množství viru, a to, že virus je schopen způsobit reinfekce u pacientů, kteří získali imunitu proti dříve se vyskytujícím variantám viru,“ myslí si. Skutečně vysoce ochranný hygienický mix proti omikronu pak tvoří ochrana dýchacích cest, dezinfekce povrchů a správná hygiena rukou.

„Pokud nás něco současná pandemie naučila, tak to, že je nutné kombinovat více opatření, aby bylo dosaženo co nejvyšší míry ochrany,“ vysvětluje Černý.

Výrobky s certifikátem účinnosti 

A jaká dezinfekce je nejlepší? Pokud chcete mít jistotu, že bude opravdu účinná proti covidu, můžete se řídit přímo výrobky s certifikátem účinnosti. Nebo těch, které dodržují recepturu doporučenou WHO, podle kterých výrobci dezinfekce vyrábějí.

Češi během koronavirové pandemie. Ilustrační snímek
PŘEHLEDNĚ: Co přináší pandemický zákon. Karanténa přes SMS i omezení řemeslníků

„Jsou na bázi 70procentního alkoholu a dalších látek. Doporučuje se i umytí rukou vodou a mýdlem, protože koronavirus je obalený virus,“ poznamenává Štěpánka Čechová, mluvčí Státního zdravotnického ústavu. Je ale dobré rozlišovat, zda je dezinfekce určená pro kůži nebo umělý materiál. A nezaměňovat jejich použití.

„Přípravky na dezinfekci rukou obsahují chránící látky, aby ruce nebyly vysušovány. Na plochy a povrchy se nedoporučují používat, tam je vhodné mít látky s antikorozivní přísadou podle toho, na jaké materiály se používají a jaká aplikační metoda se používá,“ dodává Čechová.

Jak si vyrobit dezinfekci doma?

Akutní nedostatek dezinfekce, který u nás panoval na začátku pandemie, je pryč. Koupíte ji v každé drogerii i supermarketu. Nicméně podobně jako prací gely, mýdla a další kosmetické přípravky, si ji můžete vyrobit i doma. Jen tak pro zábavu, třeba při karanténě s dětmi. Doporučený návod podle WHO je takový:

 Do litrové nádoby nalijte 833ml čistého alkoholu (96% ethanol), pomalu přilijte za stálého míchání 42 ml peroxidu vodíku (stačí tříprocentní). A pečlivě promíchejte. Poté přidejte 15ml glycerinu. Celou směs dolijte do litrového objemu nádoby převařenou vodou. Nádobu uzavřete, směs v ní promíchejte a nechte nejlépe až tři dni odstát. Poté přelijte do lahviček ke každodennímu nošení.