Zástupci Oxfordské univerzity uvedli, že při rozsáhlých testech, jako je tento, se "dá očekávat, že některým účastníkům se udělá zle a každý takový případ musí být pečlivě vyhodnocen". Během testů dostalo vakcínu 18 tisíc lidí.

AstraZeneca ve středu oznámila, že testy dobrovolně a podle standardního postupu pozastavila, protože u jednoho z jejich účastníků se projevily nevysvětlitelné zdravotní problémy. Mluvčí firmy dnes podle agentury AP uvedl, že u jedné z účastnic studie se objevily projevy závažných neurologických problémů.

Klinická studie této vakcíny se koná na několika místech, kromě Británie to je také ve Spojených státech, Brazílii a Jihoafrické republice.

To, že jsou klinické testy nových léků z různých důvodů přerušovány, je běžná věc, připomíná AP. V případě vakcíny vyvíjené společností AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou se tak stalo na několik dnů už v červenci, kdy se u jednoho z účastníků objevily závažné neurologické problémy. Ukázalo se, že šlo o do té doby neodhalený případ roztroušené sklerózy, který s vakcínou nijak nesouvisel.