Za vším byl přitom spontánní nápad. Příprava ptýrským mládencům zabrala přes dvě hodiny. Všechno měli do detailu promyšlené. Patřil mezi ně i Karel Popovič. „Na sociální síti se město chlubilo májkou. A nás napadlo, že jim ji sundáme, což byla dříve tradice," vysvětlil.

Ze strany města se však krádež májky nesetkala s pochopením. Někteří místní lidé ji dokonce odsoudili a partičku označili za bandu opilých vandalů. Tvrdí, že neukradli májku Hradišti, ale dětem, které ji stavěly.

Ani starosta Hradiště Ondřej Lochman není z májové záležitosti nadšený. „Sice tomu rozumím, na druhou stranu je nutné si uvědomit, že stavění májky má u nás na starosti parlament dětí a mládeže. Nepřijde mi fér, že jim pár dospělých jejich práci během chvíle zničí," řekl starosta. Zároveň ale přiznal, že je to ponaučení pro radnici a především pro parlament. „Pokud se chtějí vracet k dávným tradicím, tak se vším všudy. Třeba si příští rok si májku lépe ohlídají," poznamenal Lochman a dodal, že i když je celá krádež zaznamenána na městských kamerách, nebude se dále řešit.

Karel Popovič je z přístupu Hradiště zklamaný. „Očekávali jsme reakci ale ani náhodou nás nenapadlo, že se to takhle zvrtne. Opravdu mělo jít pouze o žertík, rozhodně jsme tím nechtěli nikomu ublížit, a už vůbec ne dětem," řekl Popovič. Ten spolu s kamarády bezprostředně po činu umístil na facebookové stránky města fotky, kde pózují se svým úlovkem s komentářem, že čekají výkupné. Dodnes se jim ovšem nikdo neozval, a uloupená májka tak zatím zůstává uložená v obecním sále.

Mladíků se zastává i starostka Ptýrova Milena Koštějnová. „Mrzí mě postoj města, když byli účastníci této akce označeni jako neznámí vandalové a opilci. V žádném případě o vandalismus nešlo, jen o navázání na staré tradice, ke kterým patří nejen stavění a zdobení máje, ale také její hlídání před odříznutím špičky nebo zmizením," obhajuje pachatele starostka a dodává, že i u nich ve vesnici zdobí májku děti. „Kdyby se něco takového stalo u nás, rozhodně bych se na děti neodvolávala," prohlásila Koštějnová, která bude příští rok držet chlapům z Ptýrova palce, aby si svou májku dokázali uhlídat.

Tradice hlídání májek před sousedy
Májky se stavěly v poslední aprílové noci v českých zemích už v dávné minulosti. Bylo nezbytné je hlídat, protože se mládenci z vedlejších vesnic snažili je ukrást nebo alespoň odříznout a odnést vršek. A čekali na výkupné, jímž bývala většinou bečka piva. Přijít o májku byla ostuda, a dokud se nevrátila domů, nemohla se ve vesnici konat tancovačka, která měla po měsíci završit kácení máje. V Česku tradice stále pokračuje, už se ale objevily případy, kdy skončily krádeže májek u soudu. Ovšem jen tehdy, kdy byl při kácení poškozen cizí majetek, například plot u hřiště nebo elektrické vedení.