Pedagogové si dokonce obsáhle vyměňovali zkušenosti, jaké homeopatické přípravky pořídit před podáním první dávky a jaké preparáty volit před tou druhou, aby se vše podařilo zvládat co nejpohodlněji. A prý to stojí – podle zkušenosti – už za ten pocit, že člověk udělal vše, co je v jeho silách, pro to, aby mu bylo líp. Rady, jakými vitaminy si v době očkování prospět (či co naopak nebrat, případně které další přípravky by v souvislosti s vakcinací mohly tělu ulevit nebo prospět, se ostatně hemží i na internetu.

S obavami, které lidé mající informace takto „z doslechu“ často spojují zejména s možnou reakcí těla na druhou dávku, se někteří lidé svěřují i covidové infolince zřizované Středočeským krajem (ta je v pracovních dnech v době mezi osmou a sedmnáctou hodinou dostupná na bezplatném telefonním čísle 800 710 710; je také možné psát na e-mailovou adresu covid@kr-s.cz). Odpověď na úterní dotaz k možnosti změnit očkovací látky pro druhou dávku dokonce krajský úřad tlumočí na webu, který speciálně k vakcinaci zřídil na internetové adrese ockovani.kr-stredocesky.cz: u nás to nejde; alespoň prozatím.

Kdo nechce, prostě odmítne

„Dostala jsem první dávku vakcíny AstraZeneca, ale druhou už nechci, protože jsem měla velkou reakci a bojím se. Je možné se nechat naočkovat jako druhou dávku jinou vakcínou?“ tlumočí kraj dotaz uživatelky. Odpověď krajského koordinátora očkování Martina Poláka, který je primářem interny v mladoboleslavské nemocnici, zní záporně. „Stanovisko České vakcinologické společnosti ústy profesora Chlíbka je, že stále platí stanovisko, že vakcíny nejsou zaměnitelné,“ uvedl Polák. S tím, že pokud se přístup změní, budou občané informováni. Připouští, že by k tomu dojít mohlo. Třeba ve Francii či v Německu už provádějí studie, kde se právě tohle testuje. Jasný postoj respektovaných autorit však chybí. „EMA ani FDA nezaujaly k tomuto problému jednoznačné stanovisko,“ poznamenal koordinátor Polák.

Co tedy má dělat tazatelka, jež si přeočkování vakcínou stejné značky vysloveně nepřeje? Občan samozřejmě má právo druhou dávku odmítnout, uvedl Polák. Již aplikace první dávky očkovací látky podle dostupných studií významně snižuje riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19 – a podle nových zpráv ze zahraničí také významně přispívá k omezení šíření nákazy v rámci rodiny.