Odpoledne, kdy ještě nikdo nemohl předvídat, jaký frmol nastane o pár hodin později, předznamenaly nacházející nebývalý ruch zásahy hasičů u spadlých stromů v Bystřici na Benešovsku a Třebotově na Praze-západ. Večer se pak hlášení o pádech stromů začala množit na západě kraje: na Rakovnicku Jesenice, Slabce, Roztoky, Lužná, dále Kublov na Berounsku…

Nakonec se ukázalo, že nejkrutěji živly udeřily na Kladensku. S odstraňováním následků bouřky sice měli hasiči spojeny různé typy zásahů, nejtypičtější ale bylo právě odstraňování stromů. To se nakonec nepočetnějším stalo na Kladensku. Od odpoledne do páteční půlnoci tam hasiči zaznamenali 32 případů! O deset méně, dvaadvacet, pak na Praze-západ. Následovaly regiony Mladoboleslavska (17), Rakovnicka (15), Prahy-východ (14), Berounska a Nymburska (po 13) či Mělnicka (11); na Benešovsku bylo u spadlých stromů třeba asistovat pětkrát. Pozoruhodně netknuté zůstalo Příbramsko; také Kutnohorsko s ojedinělým zásahem na tom nebylo zle. Pomáhat se stromy navíc hasiči ze středních Čech vyráželi i k sousedům. Večer byli dvakrát v Praze, uprostřed noci pak vyjeli ještě do Nové Paky a na Trutnovsko.

Klid však nenastal ani ve chvíli, kdy se pátek překulil do soboty. Od půlnoci do poledne následovaly ve středních Čechách další tři desítky výjezdů hasičů k popadaným stromům. Nejvíce na Nymbursku (7) a Mladoboleslavsku (6), ušetřeny nezůstaly ani oblasti Prahy-východ (4), Prahy-západ, Berounska a Mělnicka (po 3); shodně dva zásahy s motorovými pilami pak měli hasiči na Kladensku a Rakovnicku.

Západní část kraje hasiče více zaměstnávala při tahání větví a rozřezaných kusů kmenů ještě během nedělního odpoledne. Od poledne do večera to bylo nejčastěji na Kladensku a Praze-západ (po 3 zásazích), dále na Rakovnicku, Praze-východ a Mladoboleslavsku (po 2). Ojedinělé řezání pak přišlo ještě na Benešovsku, Berounsku, Mělnicku, Nymbursku, Kolínsku – a na Kutnohorsku čerpání vody.

Energetici mohou potvrdit, že nejvážněji bouřková činnost pocuchala ve středních Čechách Kladensko, Berounsko, Prahu-západ a Prahu-východ. V sobotu to uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Nejhorší situace podle jejích slov nastala po páteční 20. hodině, kdy poruchové čety řešily desítky malérů na vedení vysokého i nízkého napětí. „Nejčastějšími příčinami byly pád stromů a větví do vedení, poškozené izolátory, přetrhané vodiče,“ uvedla Holingerová.

Třebaže montéři pracovali i během noci (a již večer se podařilo zvládnout řadu klíčových oprav), někteří odběratelé zůstávali bez napětí ještě po sobotním poledni. V středních Čechách šlo hlavně o lokality na Praze-východ a na Rakovnicku. Nápravu se však již dařilo rychle zajišťovat během odpoledních hodin.

Vyhráno nad rozmary počasí však nemusí být ani po dokončení prací poté, co se počasí umoudřilo. Podle výstrahy meteorologů se má v neděli večer přihnat velmi silný vítr od jihozápadu, který podle očekávání udeří kolem 18. hodiny – a řádit může až do pondělního večera.

Dát pozor je třeba nejenom na případné pády stromů a větví i elektrických drátů (či třeba také částí poškozené krytiny střech starších budov), ale připravit se je na místě i v domácím prostředí. Znamená to především zajistit okna a dveře, ale také odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy a podobně) či zabezpečit skleníky. Také řidiči by se měli mít na pozoru; jet pomalu a s maximální opatrností – a k tomu sledovat dopravní zpravodajství. „Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. To platí i pro prázdné nákladní auto,“ varuje Středočechy Český hydrometeorologický ústav.