Ve snaze nabízet čerstvé produkty od domácích pěstitelů, které se k zákazníkům dostanou už záhy po sklizni, sice pokročily i některé obchodní řetězce – najde se však spousta spotřebitelů, jimž to nestačí. Nedají tak dopustit na farmářské trhy, na dodávky populárních bedýnek nebo na odběr od známého zahrádkáře. Či právě na nákupy na farmách, kam některým, pokud objevili místo, kde jsou spokojeni, není zatěžko občas zajet i z větší dálky.

Výběr bývá rozmanitý

Pomoci náročnějším zákazníkům s výběrem, případně upozornit ty, kteří si podobné nabídky ve svém okolí zatím nevšimli, se nově snaží Zelinářská unie Čech a Moravy. Na svém webu spustila pěstitelskou mapu přestavující místa, kde lze nakoupit přímo od producentů. Už letmý pohled napoví, že ve středních Čechách je to od Mělnicka převážně směrem k jihovýchodu.

A byť se jednotliví zelináři z řad členů unie doplňují v případě zájmu sami, už nyní je v rámci kraje k mání přehled prodejních míst málem od A do Z: Čerčany, Hlavenec, Liblice, Libodřice, Mochov-Starý Dvůr, Ovčáry, Předměřice nad Jizerou, Semice, Starý Vestec, Zálezlice. Nebo lze zavítat i k blízkým sousedům; nechybí například Lounky a Libotenice na Litoměřicku.

Typickou nabídkou farmářské prodejny nebo prodeje ze dvora jsou brambory (ty nejranější z letošní sklizně byly k mání už před měsícem) a cibule. Paleta výpěstků ale může hrát všemi barvami: z více farem si lze odvézt třeba cukety, dýně, česnek, mrkev, petržel, pastinák, celer, ředkvičky, kedlubny, fazolky, hrášek, salát, okurky i červenou řepu.

Někde mají i vlastní zelí a kapustu či rajčata a papriky; ba dokonce pórek nebo sladkou kukuřici. Ojedinělá pak není ani nabídka bylinek či rostlin řazených nejenom mezi kuchyňské suroviny, ale i léčivky: libeček, petržel kudrnka, pažitka, kopr, fenykl… A opakovaně lze narazit – byť nabídka to není běžná – i na informaci, že jsou k mání také melouny z vlastní produkce.

Z pole rovnou na vidličku

Posláním mapy pěstitelů je spojit přímou cestou producenta a konzumenta, který má zájem nakupovat čerstvou zeleninu přímo u pěstitele, potvrzuje předseda zelinářské unie Petr Hanka; on sám hospodaří u Mochova na Praze-východ a na Mělnicku v okolí Zálezlic. „Snažíme se propojit ty nejdůležitější články řetězce pěstování zeleniny: první a poslední,“ poznamenal – přičemž hovoří o příležitosti čerstvou lokální zeleninu „dostat co nejrychleji rovnou na vidličku“.

„Chceme tak zviditelnit jednotlivé zelinářské farmy a názorně ukázat, kdo a kde zeleninu u nás pěstuje,“ připomněl Hanka. Zajet si koupit „zeleninu s rodokmenem“ přitom podle unie může být i zážitkem: návštěva farmy nebo farmářské prodejny dokáže také hodně napovědět o způsobu hospodaření konkrétního pěstitele.