Grošaftová připomněla například páteční závoz čtyř palet ovoce z Billy. Možné je však obstarat, co je potřeba. „Nemocnicím dorazí jednorázová individuální pomoc dle konkrétních požadavků jednotlivých zařízení,“ slibuje.

Prozatím je do projektu zapojeno 14 nemocnic z celé republiky; zájem o spolupráci však už projevují i další. Ze středních Čech jsou aktuálně dvě – oblastní nemocnice v Kolíně a v Kladně. V Praze pak tři: Nemocnice Na Homolce, Thomayerova nemocnice – a především Fakultní nemocnice v Motole, již Grošaftová označuje jako „pilotní“. S podnětem ke vzniku iniciativy Pomoc nemocnicím totiž přišel tamější ředitel Miloslav Ludvík. „Zřizovatelem veřejné sbírky a organizátorem projektu je kreativní agentura McCann Prague,“ upřesnila Grošaftová.

Stejně jako na jaře, kdy šíření koronaviru odstartovalo ohromnou vlnu solidarity, je projekt podpory zdravotníků i ve druhé vlně pomoci založen na zajišťování potřeb pro zdravotnický personál stojící v první linii v boji s koronavirem. Umožňují to dary firem i finanční příspěvky, které na transparentní účet posílají jak jednotlivci, tak společnosti. Pohyby na něm v srpnu a v září ustaly, ale nyní opět ožívá. Podrobnosti o tom, jak vše funguje, nabízejí informace o projektu na www.pomocnemocnicim.cz.

Cílem Pomoci nemocnicím je přispět k tomu, aby zdravotníci měli v nynější náročné době co nejlepší podmínky pro svoji práci. „Potřebují dostatek vitaminů, kvalitní pitný režim a zdroje rychlé energie. Ocení i hygienické potřeby; často jsou v plném nasazení dlouhé hodiny a jejich práce je náročná fyzicky i psychicky,“ vysvětlila Grošaftová. A někde se mohou uplatnit i věci pro děti zdravotníků, když se nemocnice snaží pomoci s jejich hlídáním, zatímco se rodiče starají o pacienty. Do nemocnic však zamíří třeba i ochranné pomůcky nakoupené od českých výrobců: pořízeny byly za 321 957 Kč, přičemž jde o 1870 respirátorů typu FFP3 1900 kusů FFP2.

Tým, který projekt vede a je v kontaktu se zapojenými nemocnicemi, hodnotí aktuální situaci jako mnohem vážnější než na jaře. Není sice podobně aktuální kritický nedostatek ochranných pomůcek – nicméně někteří zdravotníci působí v mimořádném nasazení už od počátku vypuknutí pandemie a prakticky neměli možnost si důkladně oddechnout. I proto jsou teď více ohroženi. A to je také důvodem, proč zapojené nemocnice kladou důraz na ovoce jako zdroj vitaminů. Vítáno je však i další občerstvení.