Dalším je třeba rozhodnutí o budoucnosti teprve nedávno spuštěného platebního portálu Středočeského kraje, jehož prostřednictvím prozatím 21 středočeských obcí a měst nabízí svým obyvatelům možnost uhradit platební kartou přímo z domova rozmanité místní poplatky (například za odpad, ze psa, školné a školkovné či třeba obědy ve školní jídelně). Velmi očekávané je také schvalování programu pro poskytování dotací na rozvoj obcí do dvou tisíc obyvatel ze Středočeského Fondu obnovy venkova, kdy pro období 2021 – 2024 má být připraveno k rozdělení 578 milionů korun – z toho 50 milionů již v letošním roce.

Jednání zastupitelů je ale mnohem pestřejší; navrhovaný program obnáší celkem 75 rozmanitých bodů. Však se také počítá s tím, že zástupci občanů kraje, představovaní zastupiteli koaličních STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj (což je další koalice zahrnující TOP 09. Hlas a Zelené) i opozičního hnutí ANO 2011 budou rokovat od desáté dopolední až do odpoledne; spíš do podvečera.

Jejich zasedání je veřejné; přijít se podívat a poslechnout si, o čem je řeč, může kterýkoli zájemce. Pohodlnější je však sledování rozpravy na dálku: dění v jednacím sále v budově krajského úřadu ve Zborovské ulici na pražském Smíchově nabídne videopřenos na webu krajského úřadu s adresou www.kr-stredocesky.cz.

Jednat mají středočeští zastupitelé v nynějším volebním období každý měsíc. Další zasedání je naplánováno na 22. únor.