V nadcházejících komunálních volbách budou voliči rozhodovat nejen podle toho, jak znají jednotlivé osobnosti, ale také podle řady slibů a plánů představených samotnými kandidáty, sdruženími či stranami. Objevuje se i řada místních specialit, nicméně mnohá témata se často opakují: chodníky a místní komunikace, kanalizace, nedostatek míst ve školkách či školách, dostupnost zubaře i dalších lékařů, sportoviště a dětská hřiště, dostupnost veřejné dopravy, místní obchody…

Hlavně v některých lokalitách kolem Prahy ale sílí i tlaky související s vizí budoucnosti: ať obec vedou lidé, kteří zajistí, aby už se dál nestavělo. A nepřicházeli další lidé, kvůli jejichž přítomnosti se zhoršuje leccos: od dostupnosti školek po dostatečnou kapacitu vodovodu.

Bydlení, byty. Ilustrační foto
Statistiky: Průměrný středočeský byt obývá skoro o půl člověka víc než v Praze

Zatímco tam může být zastavení výstavby tím nejvroucnějším přáním, leckde jinde je tendence opačná: snaha hledat rozvojové plochy, kde by se mohlo stavět. V té souvislosti ale zvedá varovný prst náměstek Snížek, který má v radě kraje na starost oblast regionálního rozvoje a územního plánování: rozšiřovat zastavěné území určováním dalších zsatavitelných ploch nelze donekonečna.

Loni se přitom v celokrajském pohledu podíl zastavěného území společně se zastavitelnou plochou přehoupl už přes 12 procent. V nejbližším okolí Prahy, a zejména v oblasti na severovýchod od metropole, jsou však tato čísla ještě podstatně vyšší.

Za pět let byly zastavěny skoro čtyři tisíce hektarů

„Rozloha Středočeského kraje je 10 928,35 kilometru čtverečního. V roce 2016 tvořily zastavěné území a zastavitelná plocha 1254,34 kilometru čtverečního, tedy 11,48 procent rozlohy kraje. V roce 2021 to bylo 1321,25 kilometru čtverečního, což je 12,09 procenta rozlohy kraje,“ nabízí Snížek konkrétní čísla dokumentující vývoj v poslední době.

Upozorňuje současně, co rozdíl 0,61 procentního bodu znamená v praxi: řeč je podle jeho slov o 66,91 kilometru čtverečního neboli o 6691 hektaru, které místní zastupitelstva v poslední době vymezila k zastavění. „Pro srovnání: fotbalové hřiště má 0,7 hektaru,“ nabízí Snížek měřítko, jež bude blízké většině lidí.

Ilustrační foto
Zájem lidí o koupi chaty či chalupy poklesl, významné snížení cen se však nečeká

Nárůst rozlohy území, které obecní zastupitelstva vymezila k zastavění, označil náměstek hejtmanky za „ohromnou plochu“. Přičemž už samo toto hodnocení v sobě skrývá výzvu pro budoucí týmy, které vzejdou z komunálních voleb: při zvažování takovýchto plánů je na místě postupovat uvážlivě. „Pokud se nezmění veřejný zájem, ze Středočeského kraje se postupně stane město,“ míní Snížek. A připojuje další konkrétní údaje: aktuální zastavitelná plocha dosahuje 36 156 hektarů; přírůstek zastavitelné plochy za posledních pět let činí 2864 hektary. Během těchto pěti let se zastavělo 3827‬ hektarů.

„Dobrou zprávou je, že již není možné vymezovat zastavitelnou plochu na bonitách půd 1 a 2. Tedy nelze zabírat tu nejkvalitnější zemědělskou půdu,“ uvedl Snížek na facebooku. Současně si však posteskl: stav a výhled jsou takové, že se ve Středočeském kraji hodně staví – a hodně stavět bude. „A když se zastaví zastavitelná plocha, obecní zastupitelstva vymezí novou,“ konstatoval náměstek hejtmanky.