Druhé sdělení se týká odměn pro pracovníky záchranné služby za jejich nasazení v období nejintenzivnějšího boje s šířením koronaviru. Peníze, které jim vláda slíbila již 7. května, jsou na cestě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že ze státního rozpočtu bylo na odměny záchranářů ve Středočeském kraji, kteří se podíleli na plnění úkolů stanovených krizovými opatřeními vydanými vládou, poskytnuto celkem 148 889 266 korun jako jednorázový neinvestiční příspěvek.

Auta za tři a čtvrt milionu

O tom, že nové říčanské sanitky, vozy ve žluté barvě s tradiční šachovnicí, nezůstanou osamoceným přírůstkem, svědčí již připravený rozpis rozmístění těch dalších: dva půjdou do Vlašimi a po jednom bude sloužit na stanovištích v Českém Brodě, v Lysé nad Labem a ve Vranově. Sedm nových vozidel na podvozku Volkswagen v ceně po 3,3 milionu korun za kus zaplatil kraj prostřednictvím fondu investic Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. A obnova má s využitím těchto prostředků pokračovat i nadále: právě se rozbíhá výběrové řízení na nákup dalších deseti sanitních vozů, na jejichž pořízení je vyčleněno 30 milionů korun. Záchranka funguje jako příspěvková organizace kraje.

Z nehody na dálnici D10 u Hlavence 16. června 2020.
Auto na D10 najelo do benzinky, řidič na místě zemřel

Životnost auta je šest let

Sanitní vozy se opotřebovávají rok od roku rychleji, protože se meziročně zvyšují počty výjezdů záchranné služby, upozornil v úterý ředitel středočeských záchranářů Jiří Knor. „Průměrně sanitní vůz středočeské záchranky najede za rok 70 tisíc kilometrů – a životnost vozidel v ostrém provozu je zhruba 400 tisíc najetých kilometrů,“ připomněl. Nová auta by podle této kilometrové matematiky tedy měla vydržet ve službě šest let.

Vedle důrazu na maximální bezpečnost byly v centru pozornosti také komfort pacienta i pracovní komfort posádky, připomněla v úterý Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů. „Prostor pro pacienty je totiž nejen větší a variabilnější než u běžně používaných sanitek v jiných zdravotnických organizacích, ale je i kompletně klimatizován,“ vysvětlila. Upozornila rovněž na náhon na všechna čtyři kola, což usnadní zásahy záchranářů v náročnějším terénu.

Ilustrační foto.
Středočeská poslankyně bojuje za lepší dopravu pro Liberec