Kauza jde k soudu

K okamžité rezignaci na funkci vyzval Houdka v minulém týdnu radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). Reagoval tak na fakt, že ke Krajskému soudu v Praze podalo státní zastupitelství obžalobu v takzvané druhé větvi případu spojovaného ponejvíce se jménem někdejšího hejtmana Davida Ratha. Figuruje v ní i Houdek. Podle dostupných informací jsou kriminalisté i žalobce Vrchního státního zastupitelství Jiří Pražák přesvědčeni, že se do údajné korupční kauzy ovlivňování krajských zakázek zapletl v souvislosti s nákupem 48 sanitních vozů.

Houdek, který je z dřívějška známý i jako významná postava nyní koaliční ČSSD, uposlechnout nehodlá. Trvá na tom, že při přípravě nákupu sanitek nepochybil, tím méně aby se jakkoli podílel na korupčním ovlivňování veřejné zakázky. Naopak se hrdě hlásí k tomu, že se vozidla podařilo pořídit za mimořádně příznivou cenu. V minulosti také vysvětloval, že skutečně přebíral peníze od spoluobviněného Petra Kotta (policií i krajským soudem projednávajícím první větev Rathovy kauzy považovaným za jednu z hlavních postav údajných machinací s krajskými zakázkami). Podle Houdka šlo o vrácení kamarádské půjčky, která ostatně mezi spolužáky nebyla ojedinělá.

„Známe se od 19 let,“ řekl Houdek novinářům již v roce 2012, kdy kauza spojovaná s Rathem a jeho okolím odstartovala známým zatýkáním se sedmi miliony korun v krabici na víno. Odmítl tehdy také, že by v souvislosti s výběrem dodavatele sanitek čelil jakémukoli tlaku. Připomněl navíc, že středočeská záchranná služba začala tyto vozy přebírat až v době, kdy už Rath i Kott byli po svém zadržení v celách vazební věznice.

Pro případ, že požadavku na to, aby neprodleně složil ředitelskou funkci, Houdek nevyhoví, naznačil radní Bezděk další postup: „Jeho odvoláním z funkce se bude zabývat rada kraje na svém nejbližším jednání.“ O tom, kdo má (či kdo nemá) být v čele jediné příspěvkové organizace kraje v oblasti zdravotnictví, se tak radní zřejmě budou bavit v pondělí 23. července. To stále platí, potvrdila v pondělí Deníku Helena Frintová z kanceláře hejtmanky.

Ctít presumpci neviny

To, že by před ukončením očekávaného jednání soudu neměli dělat ukvapené závěry, radním za sebe i další zaměstnance vzkázali odboráři středočeské záchranné služby. V otevřeném dopise vedení kraje, oslovujícím hejtmanku, radní i zastupitele, výbor základní organizace vyslovil Houdkovi podporu. „V uplynulých deseti letech se svým týmem dokázal, že středočeská záchranka je jednou z nejlepších v republice. Bylo by nešťastné v současné době destabilizovat středočeskou záchranku personálními změnami, které by zřejmě v důsledku znamenaly i další odchody již tak nedostatkových lékařů,“ sdělil Deníku to nejpodstatnější poselství předseda odborové organizace Jiří Havlovic.

S tím, že textu dopisu vyslovilo podporu téměř 80 procent zaměstnanců – včetně nečlenů odborů – výbor odborářů upozorňuje, že je na místě ctít presumpci neviny. „Mnozí naši členové jsou voliči ANO a podporují uplatnění principu presumpce neviny v případě českého premiéra Andreje Babiše,“ upozorňuje text dopisu na celostátní souvislosti: v případě šéfa hnutí ANO není trestní stíhání překážkou ani pro působení na postu předsedy vlády.

Opozice netají údiv

V pondělí si přisadil i opoziční zastupitel Martin Kupka (ODS), jenž ještě před rokem zastával post náměstka hejtmanky, který měl v radě kraje na starost oblast zdravotnictví. Počínání svého nástupce označil za nečekaný krok. „Zajímal by mě skutečný důvod této výzvy,“ netají Kupka svůj údiv.