Nabídka je míněna zcela vážně. „Aby se vše co nejlépe připravilo, resorty nyní zjišťují, jaké samosprávy mají zájem stát se co nejdříve chytrými městy,“ vysvětlila v pátek Štěpánka Filipová z ministerstva průmyslu. S tím, že pokud starostové a starostky (či případně jiní radní) mají chuť se přidat, mohou se přihlásit prostřednictvím internetového formuláře; ten je dostupný například prostřednictvím odkazu. Lze si to promyslet, ale není radno váhat dlouho. „Termín pro vyplnění formuláře, což je první předpoklad účasti v soutěži o testování 5G sítí, je 30. září,“ upozornila Filipová.

Vlastní soutěž ministerstva vyhlásí na podzim. Města a obce, jež v ní uspějí, se pak mohou těšit na to, že jim stát umožní vyzkoušet si aplikace navázané na 5G technologie. Jde o nově vyvíjené systémy například v oblasti chytré dopravy, bezpečnosti či digitálních aplikací pro občany, vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Hovoří přitom o velké příležitosti pro rozvoj regionů a dosažení toho, aby se lidem lépe žilo. Tomu mají napomáhat moderní informační a komunikační technologie, jejichž optimální využívání v rámci konceptu Smart Cities (tedy chytrých měst) se hledá díky spolupráci radnic, odborníků, akademické i podnikatelské sféry.

Sázavský klášter.
Bojí se hradní kasteláni strašidel? Zvědavci se mohou zeptat

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) je přesvědčena, že právě chystaná soutěž ukáže, jak mohou nové technologie přispět k rozvoji měst a obcí a ke zvyšování kvality života jejich obyvatel. „Ať už jde o dojíždění za prací či do škol, trávení volného času, kvalitu místního prostředí nebo dostupnost veřejných služeb,“ nabídla konkrétní příklady.

Může se nicméně přihodit, že z přílivu možností bude některý z představitelů radnic maličko zaskočen. Stát totiž v souvislosti s budováním 5G sítí přichází s nabídkou testování podobných vymožeností, jaké nedávno radnicím představoval kraj ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi, avšak s využitím sítě IoT pro takzvaný internet věcí – s tím, že tam lze uplatnit senzory vybavené baterií s životností v řádu let. Tak co by se nakonec jevilo výhodněji, když už pokrok nezastavíme? A budou existovat aplikace užitečné pro řízení obce, které by byly schopny spolupracovat s oběma systémy?

To aby se jeden začal detailněji zajímat o technické podrobnosti… Pak se ukáže, že to nejsou rozdílné věci, ale vlastně jde pořád o totéž. A je tu jedinečná příležitost: být u zrodu nové éry.

Indiáni na Točníku 2018.
Nabídka pestrého víkendu potěší hlavně děti

Připravované 5G sítě

- Cílem je posunout internet na podstatně vyšší úroveň; zvýšit rychlost přenosu dat i dostupnost prostřednictvím takzvané konvergence (sjednocování) mobilních a pevných sítí
- 5G sítě zajistí plošnou dostupnost datových služeb, vysokorychlostní komunikaci s pohybujícími se objekty a nabídnou také vysokorychlostní pevné připojení
- Přínosem 5G sítí je zhruba desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti, podstatné snížení doby odezvy či schopnost sítě komunikovat s obrovským množstvím zařízení (až jeden milion na kilometr čtvereční)
- Předpokládá se, že díky 5G sítím nakonec připadnou na jednoho uživatele stovky zařízení, přičemž chytrý telefon pouze jedním z nich; v obrovských počtech budou fungovat čidla, snímače – avšak připojit rovněž lze regulační prvky, přístroje i stroje
- Na 5G sítích je postaven koncept internetu věcí, Průmyslu 4.0, Smart Cities, autonomních vozidel, virtuální a rozšířené reality, 360stupňových videí se současným snímáním obrazu ve všech směrech či holografických telefonátů a projekcí; tyto technologie má provázet i používání umělé inteligence

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

CAPREX
Vědecká spolupráce kraje s Ukrajinou odstartovala ve Vestci