V Příbrami lze v sobotu i v neděli (stejně jako pak také koncem příštího týdne od 14. do 17. dubna) zavítat do hornického domku na Březových Horách, kde místní hornické muzeum v rámci tradiční akce představuje podobu velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Na návštěvníky čeká nejen tradiční výzdoba, ale příchozí budou moci jak obdivovat, tak také sami si vyzkoušet různé dovednosti: pletení pomlázek či zdobení vajec voskem, ale rovněž pečení jidášů nebo paličkování. A vedle vůně pečiva potěší návštěvníky i zážitek pro další ze smyslů: lidové popěvky.

K pobočkám Hornického muzea Příbram patří i Muzeum zlata Nový Knín, kde až do konce příštího týdne nabízejí prodejní výstavu výrobků spojených s Velikonocemi, které nabízejí chráněné dílny i jednotlivci. Prohlédnout si zde lze také výstavu historických velikonočních pohlednic. Další pobočkou muzea je skanzen Vysoký Chlumec, který velikonoční atmosférou ožije od čtvrtka 14. dubna.

Jak řemeslo, tak umění

Na sobotu 9. dubna zve krajská turistická centrála také k výletu do Jílového u Prahy, kde k oslavě příchodu Velikonoc spojily síly regionální muzeum a město. Velikonoční předvádění v muzeu nabídne mimo jiné výtvarné dílny pro děti s velikonoční tematikou, na náměstí se uskuteční jarmark. Na příchozí budou čekat výrobky lokálních řemeslníků, zvykoslovné předměty, hračky – a ani zde nemohou chybět barvení kraslic, pletení pomlázek a zpívání jarních písniček.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře chystá na sobotu celodenní program Jaro – design – GASK a divadlo. Celodenní komponovaný program slibuje spojení designového marketu (majícího široké zaměření od šperků přes oděvy až po bytové doplňky) s uměním, hudbou, divadlem, ale i s gastronomickými zážitky.

Novou knihu Jana Hocka Českem od severu k jihu – Stezka Středozemím, která je součástí jeho projektu turistických tras Via Czechia, pokřtil autor (s brýlemi) při představení novinek sezony Středočeskou centrálou cestovního ruchu.
Putování středními Čechami: Lidem ho přibližuje projekt Via Czechia

Neděle nabídne velikonoční jarmark v mělnickém muzeu, v jehož prostorách budou během dne čekat na příchozí nejen jarmarečníci, ale také velikonočně zaměřené dílničky pro děti: s pletením pomlázek, zdobením kraslic, ale i zdobením perníčků či keramiky. Připravené dobroty slibuje i muzejní kavárna. Z organizačních důvodů bude během jarmarku uzavřena expozice historických kočárků a dětských houpadel v Ostruhové ulici i výstava Hrajeme si 120 let.

Tvoření i výstavy

Víkendovou nabídku ve středních Čechách inspirovanou Velikonocemi představil v pátek na svém facebooku i krajský úřad. Mimo jiné upozorňuje ještě na jarní tvoření do novostrašeckého muzea, do Muzea Českého krasu v Berouně na velikonoční tvoření se soutěží a minivýstavku kraslic či na poznávání velikonoční atmosféry ve skanzenu v Kouřimi.

Rybáři
Krajské soutěže potravin: Rybáři se letos mohou přihlásit také online

Muzeum Mladoboleslavska nabízí tvůrčí dílny, hrusický Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny bude v sobotu dopoledne hostit vítání jara a Velikonoc a hrad Jenštejn chystá na nedělní odpoledne Velikonoční divotvoření. Od úterka zve kraj také na velikonoční programy v Muzeu Podblanicka Benešov a v jeho pobočce na zámku Růžkovy Lhotice.