V celé republice během svátků podlehlo následkům dopravních nehod šest účastníků silničního provozu: tři motocyklisté, dva cyklisté a jeden řidič osobního auta. S výjimkou nehody ze středních Čech šlo o havárie, na nichž již neměl podíl nikdo další.

Protože jsou Velikonoce obdobím návštěv spojených s častým cestováním, kdy se na silnice vydávají i sváteční řidiči bez každodenních zkušeností, a současně dobou setkávání, při němž lidé mají často tendenci stvrzovat přátelství sklenkou něčeho ostřejšího, policie předem ohlašovala rozsáhlé kontroly. V rámci Středočeského kraje se do nich během svátků zapojilo dohromady 433 policistů, shrnula za krajské policejní ředitelství Lucie Kostečková. „Zjistili 795 dopravních přestupků a vybrali celkem 259 100 Kč na blokových pokutách,“ konstatovala v úterý.

V souvislosti s velikonočními kontrolami bývá jedním z nejsledovanějších témat, kolik hříšníků pod vlivem alkoholu policisté načapali. Z tohoto pohledu by letos středočeské šoféry během svátečních dnů bylo možno považovat za vzorné: pijáka za volantem nebo za řidítky nechytili ani jediného! „Veškeré provedené dechové zkoušky vyšly negativně – avšak u devíti řidičů test potvrdil přítomnost dalších návykových a psychotropních látek,“ upozornila Kostečková, že tak růžová, jak by napovídal pohled na statistickou nulu, situace zase nebyla.

Za svou střízlivost se někteří z kontrolovaných řidičů dočkali i odměny: plechovky s nealkoholickým pivem a jednorázového testu na alkohol. Již do desátého ročníku totiž během svátků vstoupil preventivní projekt nazvaný Řídím, piju nealko pivo, v jehož rámci policejní hlídky doprovázejí v terénu promotéři a promotérky Českého svazu pivovarů a sladoven v modrých reflexních vestách, mající dárky pro řidiče, kteří dechovou zkouškou prošli úspěšně. Tentokrát to ve středních Čechách bylo ve vybraných lokalitách na Benešovsku, Kolínsku, Mělnicku a Nymbursku.

Nejčastější odhalené prohřešky při dopravně bezpečnostních akcích zpravidla zůstávají stejné; Velikonoce nevelikonoce. Tak tomu bylo i při svátečních kontrolách na území středních Čech. Nejfrekventovanějším přestupkem se stalo překročení nejvyšší povolené rychlosti, zaznamenané policisty ve 204 případech. Dále Kostečková připomněla 78 „opomenutí“ souvisejících s používáním bezpečnostních pásů – a 20 řidičů policisté přistihli, když na zpoplatněné úseky dálnic vjeli bez aktuální dálniční známky. Časté jsou také nedostatky týkající se technického stavu.